Waleriana Jako Roślina Ziołowa I Lecznicza

Jakie właściwości ma kozłek lekarski i jak go stosować?

 

Kozłek lekarski, zwany też walerianą, to jedno z najczęściej goszczących ziół w naszych apteczkach. Znany jest on przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, jednak w rzeczywistości jego moc jest znacznie większa, niż zwykło się uważać. Co dokładnie ma nam do zaoferowania kozłek lekarski? Herbata, krople czy tabletki – w jakiej formie go stosować i jakie są przeciwwskazania do jego suplementowania? Poznaj najważniejsze informacje na temat kozłka lekarskiego – działania, dawkowania oraz skutków ubocznych!

 

 

Jakie właściwości posiada kozłek lekarski

 

Jaki wpływ na organizm wykazuje kozłek lekarski? Właściwości lecznicze tego zioła są naprawdę liczne. Najchętniej stosowany jest on w celu łagodzenia dolegliwości natury psychicznej, zwłaszcza wewnętrznego napięcia i problemów ze snem. Ponadto dobrze sprawdza się on przy łagodnych stanach depresyjnych i trudnościach w skupieniu uwagi. 

 

Oczywiście nie każdy bierze walerianę na sen czy stres. Roślina ta doskonale radzi sobie również z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak skurcze, bóle brzucha oraz kolki. Co więcej, jest ona pomocna przy osłabieniu apetytu i problemach trawiennych. Nie sposób nie wspomnieć także o jej potencjale przeciwbólowym – obserwacje naukowców dowiodły na przykład, że przynosi ona ulgę przy napięciowych bólach głowy.

 

Poruszając temat waleriany – kropli, tabletek czy naparów – warto nawiązać do jej oddziaływania na układ sercowo-naczyniowy. Według doniesień naukowych posiada ona zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego oraz zwiększania przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Ponadto polecana jest ona kobietom zmagającym się z napięciem przedmiesiączkowym, silnym bólem menstruacyjnym oraz uciążliwymi objawami menopauzy. 

 

Co jeszcze do zaoferowania ma nam waleriana? Właściwości tego składnika nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. W świecie nauki nie brakuje także badań wskazujących na jego korzystny wpływ na układ moczowy, zwłaszcza jeśli chodzi o zakażenia i stany zapalne oraz takie schorzenia jak kamica nerkowa. 

 

Kapanie Kropli Oleju Z Pipety Do Butelki Olejku

 

Waleriana w pielęgnacji. W jakich przypadkach warto stosować kozłek lekarski?

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kozłek lekarski działa na nasz organizm nie tylko od środka, ale również od zewnątrz. Jakimi własnościami w tym aspekcie może poszczycić się waleriana? Roślina ta doskonale sprawdza się w pielęgnacji, dlatego przypadnie do gustu osobom, które na co dzień stronią od przeładowanych chemią kosmetyków. Szczególnie polecana jest ona w przypadku łupieżu oraz problemów skórnych, takich jak łojotok i dermatozy. 

 

Jak przygotować kozłek lekarski?

 

Zastanawiasz się, jak przygotować walerianę (herbatę)? Jest to niezwykle proste. Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić odpowiednią ilość suszu do szklanki, zalać go wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez około 10-15 minut. No koniec warto taki napój przecedzić przez sitko lub gazę. Innym rozwiązaniem jest moczenie posiekanego kozłka lekarskiego (korzenia) w zimnej wodzie przez 8-10 godzin, a następnie jego przecedzenie. Aby zniwelować specyficzny smak naparu, możesz dodać do niego nieco wody miętowej.

 

Jeśli cenisz sobie komfort, postaw na suplementy diety z walerianą – tabletki, krople lub kapsułki. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób, które nie przepadają za smakiem ziół, a chciałyby skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości. Ponadto przyjmowanie waleriany w tabletkach lub innych postaciach pozwoli ci zaoszczędzić czas i cieszyć się jej prozdrowotną mocą nawet poza domem – w pracy, w gościach lub w trakcie podróży. 

 

Jak często stosować kozłek lekarski?

 

Jak często stosować kozłek lekarski? Działanie uspokajające naparu odczuwalne jest już przy jego niedużych ilościach, dlatego warto ograniczyć się do 3 porcji dziennie. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku preparatów z kozłkiem lekarskim – tabletek i innych form dostępnych na rynku. Tutaj należy przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu zakupionego produktu. Dzięki temu nie tylko uzyskasz satysfakcjonujące efekty terapeutyczne, ale również zminimalizujesz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. 

 

Gorący Napój Z Waleriany Wykonany Z Valeriana Officinalis

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego?

 

Kto powinien unikać kozłka lekarskiego? Przeciwwskazania do jego stosowania nie są zbyt liczne, jednak powinieneś o nich pamiętać, wprowadzając to zioło do swojej suplementacji. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego możliwe interakcje z lekami. Takowe mogą wystąpić po spożyciu go razem ze środkami nasennymi, przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi, antyhistaminowymi, hipolipidemicznymi, przeciwpadaczkowymi oraz tymi zwiotczającymi mięśnie. 

 

Warto zaznaczyć, że naparu, kapsułek, kropli czy tabletek waleriany nie można łączyć z alkoholem. Jeśli jesteś osobą starszą lub zmagasz się z chorobą nowotworową, niedociśnieniem lub schorzeniami nerek bądź wątroby, skonsultuj decyzję o przyjmowaniu kozłka lekarskiego ze swoim lekarzem. Koniecznie zrezygnuj z jego zażywania, jeśli borykasz się z uczuleniem lub nadwrażliwością na ten surowiec bądź inne rośliny z tej samej grupy.

 

Dla kogo jeszcze nie są wskazane specyfiki z kozłkiem lekarskim? Nie zaleca się spożywania waleriany w ciąży i podczas karmienia piersią oraz podawania jej dzieciom poniżej 12. roku życia. Ponadto, jeśli masz przed sobą zabieg operacyjny, powinieneś zgłosić informację o suplementowaniu preparatów z kozłkiem lekarskim w danej przychodni lub szpitalu. 

 

Jakie są skutki uboczne stosowania kozłka lekarskiego?

 

Czy waleriana jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi TAK, o ile przyjmuje się ją w odpowiednich ilościach. Oczywiście jak każdy suplement diety może ona wywoływać pewne dolegliwości. Jakich skutków ubocznych można spodziewać się po zażyciu waleriany? Działaniem niepożądanym najczęściej zgłaszanym przez stosujące ją osoby są bóle brzucha. Ponadto przy jej przedawkowaniu może pojawić się nadmierna senność, zaburzenia wzroku, nadpobudliwość, palpitacje serca, bóle głowy, mdłości, świąd skóry oraz problemy trawienne. Warto zaznaczyć, że w przypadku waleriany skutki uboczne występują rzadko, a jeśli już się pojawią, to są łagodne i przejściowe. Jeśli niepokojące symptomy nie ustąpią w ciągu 24 godzin, przerwij kurację i skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Bibliografia +