Guma Guar W Proszku Lub Guaran Kupa Proszku Z Napisem Guar Guar Dodatek Do żywności E412

Guma guar to składnik, na który można natknąć się w wielu sklepowych produktach. Kryjąca się pod symbolem E412 od razu wzbudza nieufność, ponieważ automatycznie kojarzy się z czymś szkodliwym dla zdrowia. W jakich artykułach spożywczych występuje guma guar? Co to jest i do czego służy? Czy faktycznie powinniśmy się jej obawiać, a może wręcz przeciwnie – guma guar w żywności to coś pożądanego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Guma guar – właściwości

 

Co to jest guma guar? Najprościej rzecz ujmując, jest to dodatek do żywności wykazujący działanie emulgujące, stabilizujące i zagęszczające. Pozyskuje się ją z bielma nasion rośliny guar poprzez zastosowanie takich procesów jak przesiewanie, ścieranie, prażenie i polerowanie. Finalny produkt występuje w postaci bezwonnego proszku o nieco mdłym smaku i biało-żółtym kolorze. Guma guar zaliczana jest do błonnika i nie jest trawiona w przewodzie pokarmowym. 

 

Jakie właściwości posiada guma guar? Czy jest zdrowa i bezpieczna? Okazuje się, że wbrew powszechnym opiniom ma nam ona naprawdę sporo do zaoferowania. Na początek warto zaznaczyć, że uznawana jest ona za prebiotyk, czyli składnik pełniący funkcję pokarmu dla dobroczynnych bakterii bytujących w naszych jelitach. Dzięki temu nie tylko korzystnie oddziałuje ona na naszą mikrobiotę jelitową, ale również pomaga uporać się z zaparciami. 

 

Jakie jeszcze działanie na organizm wykazuje ta popularna substancja zagęszczająca? Guma guar nie pozostaje także bez wpływu na funkcjonowanie naszego układu sercowo-naczyniowego. Według licznych doniesień naukowych skutecznie obniża ona poziom „złego” cholesterolu w ustroju, który w nadmiarze prowadzi do zatkania światła tętnic, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. 

 

Przycięte Zdjęcie Młodej Kobiety Tworzącej Kształt Serca Nad Jej Brzuchem

Guma guar a cukrzyca

 

Poruszając temat właściwości gumy guar, nie sposób nie wspomnieć o jej zdolności do redukowania stężenia cukru we krwi, zwłaszcza u osób borykających się z insulinoopornością i cukrzycą typu 2. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że może ona wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi, w tym metforminą, prowadząc do gwałtownego spadku glukozy, dlatego przed jej wdrożeniem do suplementacji dobrze jest skonsultować się z lekarzem. 

 

Guma guar a odchudzanie

 

Guma guar to prawdziwy sprzymierzeniec odchudzających się osób. Dlaczego? Ponieważ zwiększa ona sytość dań oraz hamuje apetyt, zmniejszając ochotę na podjadanie między posiłkami. Oczywiście w tym wszystkim nie bez znaczenia pozostaje jej działanie hipoglikemizujące, czyli obniżające poziom cukru we krwi. 

 

Guma guar – zastosowanie

 

Jak już zostało wspomniane, guma guar to bardzo popularny składnik żywności, dlatego znajdziesz ją w wielu powszechnie dostępnych produktach. Mowa m.in. o jogurtach, lodach, serkach topionych, sosach, gumach do żucia oraz ciastkach. Co ciekawe, jest ona również chętnie wykorzystywana do produkcji pokarmów bezglutenowych, ponieważ nadaje im odpowiednią konsystencję. 

 

Gdzie jeszcze występuje guma guar? Jak używać tego komponentu, jeśli nie w przemyśle spożywczym? Możliwości jest naprawdę dużo. Okazuje się, że poza poprawą tekstury i gęstości niektórych rodzajów żywności zwiększa ona wytrzymałość papieru i tkanin, zagęszcza roztwory barwników, stabilizuje emulsje w farbach do włosów, a także stanowi element powłok leków, regulując uwalnianie obecnych w nich substancji czynnych. 

 

Kobieta wkłada łyżeczkę do jogurtu białego

 

Guma guar – jak stosować

 

Jak stosować gumę guar, aby móc bezpiecznie skorzystać z jej właściwości? Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dobrej jakości suplement diety z jej zawartością. Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych preparatów z gumą guar, które charakteryzują się nie tylko starannie opracowanym składem, ale również wysoką skutecznością. Do dyspozycji masz m.in. specyfiki w proszku, kapsułkach i tabletkach, zatem możesz sięgnąć po taki produkt, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom. 

 

Guma guar – dawkowanie

 

W jakich ilościach przyjmować gumę guar – tabletki, kapsułki lub inne formy? Wszystko zależy od rodzaju preparatu, w który się zaopatrzysz, dlatego w pierwszej kolejności warto zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Dla przykładu – guma guar Now Foods przynosi korzystne efekty już przy porcji pół łyżeczki dziennie.

 

Guma guar – szkodliwość

 

Jakie skutki uboczne może wywołać guma guar? Czy jest szkodliwa dla zdrowia, jeśli spożywa się ją w zbyt dużych ilościach? Tak, przy jej przedawkowaniu można spodziewać się pewnych działań niepożądanych. Mowa przede wszystkim o przykrych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, w tym biegunce, mdłościach, wymiotach oraz wzdęciach. 

 

Warto pamiętać o interakcji gumy guar z lekami – poza wcześniej wspomnianą metforminą nie powinno się jej łączyć z penicyliną, digoksyną oraz paracetamolem. Ponadto szczególną ostrożność przy jej suplementowaniu powinny zachować osoby z niedrożnością jelit oraz dysfagią, czyli problemami z przełykaniem. 


Planujesz zaopatrzyć się w gumę guar? Gdzie kupić ten składnik, aby sobie nie zaszkodzić? Po pierwsze postaw na sprawdzone i zaufane źródła, a po drugie koniecznie zweryfikuj miejsce jej pochodzenia. Nie najlepszym wyborem jest guma guar sprowadzana z Indii, ponieważ w niektórych partiach importowanych z tego kraju wykryto szkodliwe dla zdrowia związki.

Bibliografia +