Zioła Lecznicze I Nalewki Medycyna Alternatywna Selektywna Koncentracja

Zastosowania buzdyganka naziemnego w medycynie. Dla kogo zaleca się buzdyganek?

 

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) to roślina ciesząca się dużą popularnością w medycynie alternatywnej, zwłaszcza chińskiej i indyjskiej. Znany jest on ze swoich właściwości wzmacniających organizm, ale nie tylko – obecne w nim związki niwelują uczucie zmęczenia, wspomagają pracę wątroby i nerek oraz obniżają poziom „złego” cholesterolu. Dlaczego warto sięgnąć po składnik, jakim jest buzdyganek naziemny? Opinie stosujących go osób jednoznacznie potwierdzają – po prostu działa i to na wielu różnych płaszczyznach!

 

 

Buzdyganek naziemny – właściwości lecznicze

 

Jakie właściwości wykazuje buzdyganek naziemny? Działanie tej rośliny jest bardzo wszechstronne, a to wszystko za sprawą obecnych w niej związków. Zarówno jej liście, jak i korzeń czy owoce uchodzą za prawdziwą skarbnicę leczniczych substancji – są to m.in. kwasy organiczne, fitosterole, taniny, alkaloidy, amidy fenolowe, aminokwasy oraz flawonoidy i saponiny. Dzięki tak bogatemu wyposażeniu uznawana jest ona za cenny element zapobiegania i leczenia rozmaitych schorzeń. 

 

Na uwagę zasługuje fakt, że buzdyganek naziemny posiada zdolność do łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Co więcej, pomaga on uporać się ze wzdęciami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wspiera procesy detoksykacyjne, a także zwalcza wolne rodniki, stanowiąc naturalną ochronę przed stresem oksydacyjnym. Nie sposób nie wspomnieć również o jego potencjale przeciwdrobnoustrojowym i przeciwnowotworowym. Co ciekawe, chętnie sięgają po niego sportowcy, ponieważ wspomaga on spalanie tkanki tłuszczowej i sprzyja budowaniu masy mięśniowej. 

 

Wiele wskazuje na to, że przyjmowanie buzdyganka naziemnego – tabletek, proszku lub innych form – przynosi szereg korzyści zdrowiu psychicznemu. Po wdrożeniu go do suplementacji gros osób zauważa u siebie poprawę samopoczucia i lepiej radzi sobie ze stanami depresyjnymi. Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje fakt, że składniki obecne w tej roślinie dodają energii i usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego. 

 

Widok z góry na białe opakowania po tabletkach na zielonym tle

 

Buzdyganek a układ krwionośny

 

W przypadku Tribulus terrestris efekty zdrowotne nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Na zażywaniu buzdyganka naziemnego – zioła w postaci kapsułek lub innych suplementów diety – zyska dodatkowo twój układ krwionośny. Okazuje się bowiem, że kryjące się w nim związki, w tym saponiny, regulują ciśnienie tętnicze krwi i obniżają poziom „złego” cholesterolu, a co za tym idzie – zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. 

 

Buzdyganek a układ moczowo-płciowy

 

Niektóre publikacje naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy buzdygankiem naziemnym a potencją i lepszą pracą układu moczowego. Zawarte w nim składniki nie tylko pozytywnie wpływają na erekcję, ale również zwiększają libido i potęgują doznania seksualne – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto roślina ta wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń nerek i całego układu moczowego – dobrze radzi ona sobie z infekcjami, a do tego zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kamieni nerkowych.

 

Buzdyganek naziemny – czy podnosi testosteron?

 

Według doniesień naukowych buzdyganek naziemny (proszek, tabletki i inne produkty z tym surowcem w roli głównej) może oddziaływać na układ hormonalny, a to wszystko za sprawą obecnych w nim saponin. W jednym z badań u kobiet, którym 3 razy dziennie podawano 40% wyciąg z buzdyganka naziemnego testosteron znacznie poszybował w górę. Warto zaznaczyć, że u mężczyzn efekt ten nie był aż tak zauważalny, jednak faktem jest, że mogą oni osiągnąć szereg korzyści z suplementowania tribulus terrestris, ponieważ to właśnie on wpływa na potencję, libido i przyrost masy mięśniowej. 

 

Młody umięśniony mężczyzna podnoszący hantle w studiu

 

Buzdyganek naziemny – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać preparatów z buzdygankiem naziemnym? Przeciwwskazaniem do ich spożywania są poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, włączając w to wrzody i zapalenie żołądka. Ponadto nie są one polecane dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom przyjmującym leki przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania produktów z tribulus terrestris, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

 

Buzdyganek naziemny – skutki uboczne 


Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po wdrożeniu do kuracji tribulus terrestris? Skutki uboczne zażywania specyfików z tym składnikiem najczęściej dotyczą układu pokarmowego – u pacjentów dochodzi niekiedy do mdłości i bólu brzucha, które przeważnie ustępują po spożyciu posiłku. Przykre symptomy pojawiają się zwykle przy zażyciu zbyt wysokiej dawki, dlatego przed wprowadzeniem buzdyganka naziemnego do suplementacji należy zapoznać się z zaleceniami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu.

Bibliografia +