Napis Maca na Suszonej Maca W Proszku Super żywność Z Ameryki Południowej

Jak korzeń maca działa na organizm i kiedy warto go stosować?

 

Maca, zwana również peruwiańskim żeń-szeniem, to prawdziwy skarb natury, znany z wszechstronnego działania na organizm. Dużo mówi się o jej korzystnym wpływie na płodność, libido, redukcję wagi oraz funkcjonowanie układu hormonalnego. Co jeszcze może zaoferować nam maca? Korzeń tej rośliny zawiera szereg cennych związków, które wspomagają wiele procesów zachodzących w organizmie. Jakich konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Korzeń maca – co to jest?

 

Zanim poznasz najważniejsze właściwości powyższego składnika, warto dowiedzieć się, co to jest korzeń maca i gdzie występuje. Otóż jest on częścią rośliny korzeniowej porastającej głównie tereny Ameryki Południowej, a dokładnie Andów. Co ciekawe, roślina ta jest zdolna do wzrostu w ciężkich warunkach klimatycznych, w których wiele innych gatunków nie miałoby szans na przetrwanie. Należy ona do rodziny kapustowatych, a jej najbardziej charakterystycznym elementem są korzenie o różnych barwach, w tym żółtej, białej, kremowej i fioletowej. To właśnie w nich kryje się najwięcej cennych związków, które odpowiadają za jej wyjątkowe prozdrowotne działanie. 

 

Co do zaoferowania naszemu organizmowi ma korzeń maca? Właściwości tego surowca są naprawdę liczne. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o jego korzystnym wpływie na płodność – doniesienia ze świata nauki pokazują, że poprawia on jakość nasienia, zwiększając ilość i ruchliwość plemników, oraz pomaga uporać się z zaburzeniami funkcji seksualnych, zwłaszcza ze spadkiem libido. Nie sposób nie wspomnieć także o jego oddziaływaniu na układ hormonalny. Okazuje się, że suplementowanie korzenia maca – tabletek, kapsułek, proszku lub innych form – przynosi ulgę kobietom w trakcie menopauzy, ponieważ łagodzi nieprzyjemne objawy w postaci napięcia nerwowego, problemów z koncentracją oraz przewlekłego zmęczenia. 

 

Dlaczego jeszcze dobrze jest sięgać po suplementy zawierające korzeń maca? Na ich przyjmowaniu z pewnością skorzysta twój układ nerwowy. Substancje obecne w tym surowcu sprawdzają się przy osłabieniu pamięci i koncentracji. To właśnie dlatego niekiedy polecane są osobom borykającym się z chorobą Parkinsona lub Alzheimera. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że sprzyjają one procesowi neurogenezy, czyli powstawania nowych komórek nerwowych. Nie każdy ma świadomość, że korzeń maca zasila grupę adaptogenów, czyli składników zwiększających zdolność organizmu do adaptowania się do trudnych warunków środowiskowych. Ponadto pomaga on zredukować poziom lęku i stresu, a do tego wzmacnia odporność i dodaje energii. 

 

Maca Peruwiański Korzeń Dla Energii Witalności I Zdrowia Biała Peruwiańska Maca W Rustykalnym Drewnianym Tle

 

Na co pomaga korzeń maca?

 

Jakimi jeszcze zaletami może poszczycić się korzeń maca? Na co pomaga, jeśli nie na napięcie nerwowe, osłabienie czy spadek libido? Może on stanowić cenny element kuracji osób zmagających się z chorobami skóry, np. egzemą lub trądzikiem. Jest to możliwe m.in. dzięki jego oddziaływaniu na układ hormonalny, a dokładnie regulowanie hormonów. Niektóre źródła wskazują, że stymuluje on produkcję kolagenu, co również nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji skóry. 

 

Kto jeszcze powinien rozważyć wprowadzenie do suplementacji korzenia maca – kropli, kapsułek, proszku lub tabletek? Do grupy tej należą niewątpliwie sportowcy, ponieważ zawarte w nim związki zwiększają wytrzymałość, dodają energii oraz zapewniają sprawniejszą regenerację organizmu po wysiłku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podnosi on poziom testosteronu, który odgrywa istotną rolę w procesie budowania mięśni. Poruszając temat korzenia maca – właściwości leczniczych czy innych aspektów, nie sposób nie wspomnieć także o jego zdolności do niwelowania symptomów choroby wysokogórskiej. 

 

Korzeń maca a odchudzanie

 

W jakich jeszcze sytuacjach może przydać ci się korzeń maca? Opinie stosujących go osób jednogłośnie potwierdzają, że skutecznie wspomaga on redukcję wagi. Wynika to stąd, że usprawnia on spalanie tkanki tłuszczowej oraz umożliwia wykonywanie dłuższych i cięższych sesji treningowych. Co więcej, reguluje on poziom cukru i insuliny we krwi, a do tego obniża stężenie poziom hormonu adrenokortykotropowego, który w nadmiarze utrudnia odchudzanie. 

 

Jak stosować korzeń maca?

 

Zaopatrzyłeś się w korzeń maca? Jak stosować ten surowiec, żeby osiągnąć satysfakcjonujące efekty? Na początek warto zaznaczyć, że możesz przyjmować go w kilku różnych formach, włączając w to proszek, kapsułki i tabletki. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, możesz dodawać ją do wszelkiego rodzaju przekąsek, takich jak koktajle, jogurty czy owsianka. 

 

W przypadku korzenia maca dawkowanie najlepiej jest dobrać według zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu danego specyfiku. Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia i wiek pacjenta. Niektórzy specjaliści rekomendują wprowadzanie przerw w trakcie jego suplementowania. Może być to np. cykl 3 na 1, czyli 3 tygodnie zażywania i tygodniowa przerwa.

 

Tło żywności śniadanie. Granola Z Nasionami Konopi, Maca W Proszku, Masło Orzechowe I Jagody Na Białym Stole.

 

Jakie są skutki uboczne stosowania korzenia maca?

 

Jakich efektów niepożądanych można spodziewać się przy spożywaniu korzenia maca? Skutki uboczne obserwowane są raczej rzadko, a jeśli już się pojawią, to nie są zbyt uciążliwe. Nadmierne stosowanie tego surowca może wywołać nieprzyjemne objawy ze strony układu trawiennego i najczęściej są to wzdęcia. Do tej puli należy dołączyć także nadmierne pobudzenie i problemy ze snem. 

 

Korzeń maca – przeciwwskazania


Kto powinien unikać korzenia maca w kroplach lub innych postaciach? Nie powinny sięgać po niego kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa jego przyjmowania w trakcie laktacji i oczekiwania na dziecko. Ponadto nie jest on wskazany dla osób zmagających się z alergią lub nadwrażliwością na ten składnik oraz tych borykających się z bezsennością. Nie można zapominać również o powiązaniu pomiędzy korzeniem maca a tarczycą – niektóre źródła podają, że może on zaszkodzić gruczołowi tarczowemu przy niedoczynności, a to wszystko za sprawą obecnych w nim goitrogenów, czyli substancji antyodżywczych, które zaburzają wchłanianie jodu i wykazują działanie wolotwórcze.

Bibliografia +