Pole lawendy w lato

Lawenda właściwości lecznicze

 

Lawenda wąskolistna, zwana również lawendą lekarską, to nutraceutyk o szerokim spektrum działania. Można go znaleźć zarówno w popularnych suplementach diety, jak i kosmetykach do włosów i skóry. Przyjdzie ci ona z pomocą w takich przypadłościach jak przewlekły ból, nadmierny stres czy trudno gojące się rany. Jakie właściwości lecznicze posiada lawenda? Zastosowanie tego naturalnego surowca cię zaskoczy!

 

 

Lawenda wąskolistna – zastosowanie

 

Dlaczego warto stosować produkty, w których składzie widnieje lawenda? Właściwości lecznicze tej rośliny są tak szerokie, że przyjdzie ci ona z pomocą w walce z szeregiem dolegliwości. Ciekawostką na jej temat jest fakt, iż z jej dobrodziejstw korzystano już w starożytności. 

 

Lawenda wykorzystywana jest nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce. Wycisza ona układ nerwowy, dzięki czemu przyda się on osobom borykającym się z bezsennością. Na uwagę zasługuje również jej wpływ na układ pokarmowy. Poprawia ona perystaltykę jelit, wykazuje cechy żółciopędne i niweluje takie przypadłości jak zaparcia, wzdęcia i nadmierne gazy.

 

Dlaczego jeszcze warto zażywać lawendę? Działanie tego nutraceutyku udowodniono w przebiegu chorób reumatycznych. Ponadto oddziałuje ona pozytywnie na mięśniówkę dróg moczowych. Należy także podkreślić, że aplikowana zewnętrznie przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji naskórka. Co więcej, doskonale sprawdzi się ona w kuchni, na przykład do przyrządzania aromatycznych dżemów do mięs i pieczeni.

 

widok z góry na szklaną buteleczkę i lawendę

 

Olejek lawendowy – właściwości

 

Jednym z najpopularniejszych wyrobów na bazie omawianego surowca jest olejek. Lawenda w tej formie wykazuje szereg prozdrowotnych cech. Tego typu specyfiku możesz używać do kąpieli w celu przygotowania domowej aromaterapii sesja relaksacyjna ukoi twoje nerwy i pozwoli ci wyciszyć się przed spaniem. Z kolei zaaplikowany na skórę złagodzi świąd, miejscowy stan zapalny i ból. Wykorzystaj go także w naparach do uśmierzania dolegliwości żołądkowych. W tym wariancie stymuluje on produkcję soków trawiennych, przyspiesza perystaltykę jelit i zmniejsza wzdęcia.

 

Przeciwwskazania do stosowania produktów z lawendy

 

Czy każdy może korzystać z suplementów z lawendą? Olejek eteryczny posiada liczne własności lecznicze, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Zrezygnować z niego powinny ciężarne i kobiety karmiące piersią. Ponadto wśród skutków ubocznych, jakie mogą pojawić się po jego zażyciu, wymienia się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym biegunki, wzdęcia, zaparcia oraz nudności. Jeśli planujesz aplikować go na skórę, sprawdź wcześniej, czy nie masz na niego alergii, na przykład nakładając jego niewielką ilość za uchem. Pojawił się u ciebie świąd, pieczenie lub zaczerwienienie? Najpewniej oznacza to, że olejek eteryczny z lawendy to specyfik, którego powinieneś unikać.

 

Świeża lawenda na drewnie

 

Dla kogo produkty z lawendą?

 

Komu dedykowane są specyfiki z lawendą? Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z łagodnym lub umiarkowanym napięciem. Na rynku dostępne są rozmaite preparaty, które przyjdą ci z pomocą po ciężkim i stresującym dniu. Lawendę można bardzo często spotkać w połączeniu z innymi naturalnymi surowcami, w tym szyszką chmielu lub liśćmi melisy.

 

Jak dawkować suplementy z lawendą? Informacje na ten temat znajdziesz w ulotce lub na opakowaniu. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej porcji. Przyjmując ją przed snem, możesz liczyć na efekt przyjemnego rozluźnienia, natomiast zażyta po jedzeniu poprawi twoje trawienie i uspokoiuporczywe dolegliwości pokarmowe.

 

Zbliżenie na buteleczkę po olejku eterycznym położonym na stole

 

Jak zrobić olejek lawendowy?


Wykonanie olejku lawendowego o identycznym działaniu i stabilności co te oferowane przez apteczne specyfiki będzie trudne do zrealizowania bez specjalistycznej aparatury. Jeśli jednak zależy ci na jego doraźnym stosowaniu, możesz pokusić się o własnoręczne wykonanie takiego produktu. W tym celu potrzebujesz małego słoiczka, który dokładnie wyparzysz we wrzątku. Umieść w nim suszoną lawendę, a następnie podgrzej niewielką ilość oleju bazowego. Ciepły surowiec przełóż do przygotowanego naczynia, szczelnie je zakręć i odstaw na kilka tygodni w nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu przelej olejek lawendowy przez gazę do ciemnej butelki i gotowe.

Bibliografia +