kobieta w ciąży otaczająca rękami ciążowy brzuch

Magnez to jeden z najważniejszych mikroelementów nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale również dla rozwijającego się płodu. Jego niedobór może mieć negatywne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu oraz wystąpienia SIDS, czyli syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Aby uzupełnić jego poziom, należy zadbać o zbilansowaną dietę i rozważyć wdrożenie dodatkowej suplementacji. Czy można brać magnez w ciąży? Jak zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek i co warto wiedzieć o dawkowaniu?

 

 

Czy brać magnez w ciąży – znaczenie i źródła w diecie

 

Magnez to jeden z najważniejszych mikroelementów dla ludzkiego ciała i to nie tylko w przypadku przyszłych mam – uczestniczy on w ponad 300 reakcjach enzymatycznych warunkujących homeostazę, usprawnia pracę mięśnia sercowego i układu nerwowego, a także poprawia pamięć i koncentrację.

 

Jeśli spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy w ciąży można brać magnez, wiedz, że jest to uzależnione od licznych czynników, w tym jego obecności w twojej codziennej diecie

 

Jeżeli twój jadłospis jest odpowiednio zbilansowany, wprowadzenie dodatkowej suplementacji może okazać się zbędne. Jak powinno wyglądać menu ciężarnej? Warto uwzględnić w nim przede wszystkim orzechy, bakalie, mięso, ryby, jajka, warzywa (np. boćwina, natka pietruszki, brukselka), owoce (np. awokado, czarna porzeczka, pomarańcza), gorzką czekoladę oraz kakao, które stanowią pełnowartościowe źródło magnezu.

 

Niedobór magnezu w ciąży

 

Niedobór magnezu w ciąży może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu matki i przebieg samej ciąży. Stan ten zwiększa ryzyko wystąpienie rzucawki i zaburza prawidłowe skurcze mięśni, co w skrajnych przypadkach może wywołać krwawienie z dróg rodnych, a nawet przedwczesny poród. Nadal zachodzisz w głowę, po co magnez w ciąży?

 

Zbyt niskie stężenie magnezu w organizmie ciężarnej nie pozostaje bez znaczenia dla maluszka zarówno przed, jak i po porodzie. Brak jego optymalnej ilości w ciele matki może zaburzać procesy kostnienia u płodu i być przyczyną niskiej masy urodzeniowej, zaburzeń układu nerwowego oraz nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

Zalecana dawka magnezu w ciąży

 

Rozważasz suplementację magnezem w ciąży? Jaka dawka będzie odpowiednia dla ciężarnej? Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w tym wyjątkowym czasie wzrasta o około 35%. Przyjmuje się, że na każdy kilogram ciała przyszła mama powinna dostarczyć między 4 a 12 mg magnezu dziennie

 

Jeśli zdecydujesz się na suplementację magnezem, najlepiej stosować ją nie tylko w trakcie samej ciąży, ale również w okresie poporodowym – w szczególności w trakcie karmienia piersią. Nie należy przy tym zapominać, że podstawą profilaktyki zapobiegania niedoborom jest odpowiednio skomponowana dieta.

 

narzędzia medyczne i buteleczka z suplementami diety na jasnym tle

 

Jaki magnez w ciąży stosować?

 

Dzienna dawka magnezu w ciąży może być łatwo uzupełniona dzięki dużej dostępności suplementów na rynku. Do dyspozycji masz nie tylko produkty z samym magnezem, ale również takie, które łączą go z innymi, ważnymi dla zdrowia płodu i przyszłej mamy mikroelementami. O czym należy pamiętać?

 

Stawiaj na magnez o wysokiej biodostępności – tylko w takiej formie będzie eliminował ewentualny niedobór i związane z nim symptomy. Do najsłabiej przyswajalnych związków magnezu należą węglan, siarczan oraz tlenek. O wiele praktyczniejszym wyborem będą preparaty na bazie cytrynianu lub mleczanu magnezu oraz te wzbogacone o witaminę B6 – związek zwiększający wchłanianie pierwiastka.

 

Szukasz magnezu na skurcze w ciąży? Jeśli nie jesteś pewna, jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie, porozmawiaj z farmaceutą lub skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który pomoże ci dobrać preparat uzupełniający twoją pozostałą suplementację.

 

Suplementacja magnezem w ciąży – na co pomaga?

 

Suplementacja magnezem w ciąży ma nie tylko na celu wyeliminowanie zagrożeń dla płodu, ale również pozbycie się przykrych symptomów, które na co dzień dokuczają przyszłej mamie. Oprócz zaburzeń nastroju, przewlekłego zmęczenia, bólu głowy czy problemów ze skupieniem ciężarne skarżą się na skurcze mięśni, w tym nocne skurcze łydek.

 

Jeśli planujesz przyjmowanie magnezu w ciąży i szukasz skutecznych preparatów dopasowanych do twoich potrzeb, zapraszamy do odwiedzenia MyBionic.pl. W naszej ofercie znajdziesz bardzo szeroki asortyment – poza suplementami dla kobiet i suplementami dla mężczyzn dostaniesz u nas bardziej specjalistyczne produkty, w tym suplementy dla dzieci, seniorów, a nawet sportowców.

Bibliografia +