Zdrowa żywność ułożona na czarnym blacie

Tryptofan – właściwości lecznicze i znaczenie dla organizmu

 

Tryptofan to aminokwas egzogenny, który należy dostarczać organizmowi wraz ze zbilansowaną i zdrową dietą. Jest on niezbędny dla procesów syntezy hormonów, funkcjonowania układu odpornościowego i regulacji nastroju. Jak kształtuje się zapotrzebowanie na tryptofan? Kiedy warto włączyć go do kuracji w formie suplementu? I czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 

Tryptofan – co to jest?

 

Co to jest tryptofan? Jest to jeden z ośmiu aminokwasów egzogennych, który musi być dostarczany wraz z pokarmem, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć go sobie samodzielnie. Ma on kompleksowy wpływ na nasze ciało i reguluje szereg niezbędnych do życia procesów.

 

Tryptofan – właściwości

 

Jak działa tryptofan? Jest on jednym z budulców białek, które są kluczowe dla funkcjonowania naszego organizmu. Uczestniczy on także w syntezie niacyny i nie pozostaje bez znaczenia dla powstawania jednego z najważniejszych neuroprzekaźników regulujących codzienne samopoczucie – mowa tutaj oczywiście o serotoninie. 

 

Tryptofan jest wykorzystywany przez układ endokrynny do tworzenia melatoniny. Jej zadaniem jest regulacja cyklu dobowego i ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. To właśnie dlatego jego odpowiednia podaż wraz ze stosownie dobranymi produktami spożywczymi ma realny wpływ na poprawę jakości naszego snu.

 

Jakie inne atuty posiada tryptofan? Wpływa on na wyciszenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, chroni przed szkodliwością promieni UV, polepsza samopoczucie, usprawnia procesy trawienia oraz reguluje sposób, w jaki odczuwamy bodźce bólowe.

 

Tryptofan – zapotrzebowanie

 

Ile tryptofanu należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem? Według WHO zapotrzebowanie na ten aminokwas wynosi 3,5-6,0 mg na kilogram masy ciała. Jeśli nie jesteś w stanie pokryć jej objętości poprzez zbilansowane menu, rozważ wdrożenie suplementów diety, np. Essence L-Tryptohan 1 000 mg lub ForMeds Bicaps Tryptophan.

 

Białe i niebieskie kapsułki cukierków tworzące ramkę na błękitnym tle

 

Tryptofan – gdzie występuje?

 

Jakie produkty zawierają tryptofan? Wśród jego najlepszych źródeł wymienia się pierś z kurczaka i indyka, nasiona roślin strączkowych i słonecznika, tofu, orzechy, ser cheddar, jaja kurze, awokado, banany, ryż brązowy, chleb pełnoziarnisty oraz czekoladę. U zdrowych ludzi większość tryptofanu zawartego w pożywieniu zostaje wchłonięta w jelicie cienkim. Co ciekawe, ok. 2% jest przekształcana do serotoniny.

 

Tryptofan – kiedy brać?

 

Wskazaniem dla włączenia tryptofanu do kuracji jest wzmożony stres, zaburzenia snu, obniżony nastrój oraz problemy z apetytem. Doskonale sprawdzi się on jako uzupełnienie diety. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go jako zamiennika zróżnicowanego i zbilansowanego menu.

 

Tryptofan – dawkowanie

 

Dawkowanie tryptofanu będzie różniło się w zależności od danego przypadku. Najlepiej skonsultuj jego wdrożenie z lekarzem specjalistą, w szczególności jeśli borykasz się z przewlekłymi schorzeniami. Standardowa dobowa dawka wynosi ok. 500 mg i zwykle zażywa się ją przed snem. W niektórych preparatach znajdziesz także jego wyższe stężenia. Wówczas przyjmuje się je kilkukrotnie w ciągu dnia przed posiłkami.

 

Najlepsza pożywna żywność zapewniająca zdrowy sen, zawierająca składniki zawierające melatoninę i tryptofan

 

Tryptofan – jak długo stosować?

 

Jak długo stosować tryptofan? Doniesienia naukowe dostarczają danych o tym, że poprawia on komfort życia już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Warto trzymać się informacji podanych przez producenta w ulotce lub na opakowaniu, ponieważ tylko wtedy nie wywoła on przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jego przedawkowanie wiąże się z pojawieniem się dolegliwości żołądkowo-jelitowych, w tym nudności, wymiotów, zaparć oraz biegunki.

 

Tryptofan – skutki uboczne

 

Tryptofan jest uznawany za bezpieczny do codziennego stosowania. Warto jednak skonsultować jego wprowadzenie ze specjalistą. Skutki uboczne mogą pojawić się głównie w przypadku alergii na jeden lub kilka komponentów danego produktu. Pamiętaj także, że aminokwas ten działa wyciszająco, w związku z czym może wpływać na zdolność kierowania pojazdami i bezpieczeństwo podróży.

 

Tryptofan – przeciwwskazania

 

Kto nie może pozwolić sobie na uzupełnienie swojej suplementacji o tryptofan? Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania jest nadwrażliwość na jeden bądź kilka składników preparatu. Cenną informacją jest fakt, iż nie można go łączyć z lekami MAO stosowanymi w leczeniu depresji, Parkinsona oraz niskiego ciśnienia tętniczego. Powyższe specyfiki mają wpływ na syntezę serotoniny, przez co – w połączeniu z tryptofanem – mogą wywołać zespół serotoninowy. Manifestuje się on hipertensją, drżeniem mięśni, halucynacjami, nadpotliwością, bólami głowy oraz przegrzaniem ciała. Innym przeciwwskazaniem do zażywania powyższego aminokwasu jest ciąża i karmienie piersią.

 

Dzieci bawiące się na trawie

 

Tryptofan dla dzieci


Zapotrzebowanie na tryptofan spada z wiekiem. Rodzice dzieci do 3. roku życia muszą zadbać, aby w diecie ich pociech znalazło się 8 mg tej substancji na kilogram masy ciała. W okresie dojrzewania natomiast zmniejsza się ono do pułapu 5-6 mg. To właśnie dlatego w ich jadłospisie powinny na stałe zagościć m.in. tłuste ryby, pestki dyni, banany, papaja, awokado, ser mozzarella czy produkty sojowe. Jeśli natomiast chodzi o suplementację, warto skonsultować ją z pediatrą i unikać rozpoczynania jej na własną rękę. Zwykle jeśli menu twojego dziecka jest urozmaicony, nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych specyfików.

Bibliografia +