torbiel na ręku

Torbiel zaliczana jest to najpowszechniej występujących zmian patologicznych w ludzkim organizmie, które zwykle nie niosą za sobą ryzyka rozwoju nowotworu. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kystis, które oznacza pęcherz lub jamę bez ujścia. Czy cysta i torbiel to to samo? Można to połączyć w jedno: Jakie są jej przyczyny i czym się objawia? Zapoznaj się z naszym artykułem i rozwiej swoje wątpliwości na temat tej przypadłości!

 

 

Torbiel – co to jest?

 

Torbiel, zwana również cystą, to zmiana patologiczna pojawiająca się w rozmaitych miejscach w organizmie – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Występuje ona pojedynczo lub w grupach, a jej cechą charakterystyczną jest obecność jednej lub więcej cienkościennych komór wypełnionych płynem albo galaretowatą treścią, na którą składają się m.in. komórki nowotworowe, erytrocyty oraz komórki stanu zapalnego. 

 

Torbiele są niekiedy powiązane z innymi schorzeniami, w tym zespołem policystycznych jajników lub chorobą nowotworową. Jednak w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, warto udać się do specjalisty. Zmiana ta nie zawsze wymaga wdrożenia drastycznego leczenia – wówczas poddaje się ją obserwacji. Jeśli rozległym cystom towarzyszy ucisk na sąsiadujące tkanki, upośledzający ich funkcjonowanie, lekarz może zdecydować o skierowaniu na zabieg ich usunięcia.

 

Czym jest zakrzepica? Jakie są jej symptomy i czy można jej przeciwdziałać?

 

Torbiel – przyczyny powstawania

 

Jak powstaje torbiel? Proces ten jest długi i stopniowy, a jej obraz kliniczny jest bardzo zróżnicowany. Cysty mogą być znikomej wielkości lub swoim rozmiarem zagrażać życiu pacjentów. Ich etiologia jest zależna od ich lokalizacji. Wśród najczęstszych przyczyn torbieli wymienia się predyspozycje genetyczne, uwarunkowania fizjologiczne i anatomiczne oraz patologie rozwojowe. Czynniki mechaniczne oraz zapalne także nie pozostają be znaczenia dla ich rozwoju. Ponadto cysty są czasami powikłaniem infekcji patogenami i pojawiają się w u chorych bez względu na wiek.

 

Jak zwalczyć bezsenność? Dowiedz się więcej o domowych sposobach i najskuteczniejszej farmakoterapii na poprawę snu!

 

Torbiel – objawy

 

Torbiele w wielu przypadkach nie dają specyficznych symptomów, a ich wzrost przebiega bezobjawowo. Pacjenci doświadczają zróżnicowanych dolegliwości w zależności od ich umiejscowienia i rozmiarów. Wśród tych najczęściej występujących wyróżnia się m.in. torbiele:

 

  • narządów miąższowych (nerek, wątroby, trzustki, śledziony),
  • tarczycy,
  • dróg rodnych (w tym Nabotha oraz gruczołu Bartholina),
  • męskich narządów rozrodczych (w tym jąder oraz nasieniowa najądrza),
  • piersi,
  • mózgu,
  • torebek stawowych (w tym Bakera), 
  • pleców.
  • szczęki i jamy ustnej,
  • głowy, twarzy i szyi.

 

Jakie sygnały powinny zwrócić twoją uwagę? Na liście najważniejszych z nich znajduje się ból o różnym nasileniu, opuchlizna, objawy skórne, dreszcze oraz gorączka, w tym tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk.

 

Warto mieć świadomość, że gdy pęknie torbiel, dochodzi do wylania się jej zawartości, co w konsekwencji może wywołać podrażnienie otrzewnej i zapalenie. Wówczas chorzy doświadczają bardzo silnych bólów brzucha, nudności, gorączki oraz wymiotów, a ich stan pogarsza się w szybkim tempie.

 

torbiel na dziąśle u dziecka

 

Jak wygląda torbiel?

 

Torbiele można podzielić na dwa rodzaje – proste (otoczone tkanką nabłonkową) oraz rzekome (otoczone tkanką inną niż nabłonkowa). Ponadto na szczególną uwagę zasługują torbiele czekoladowe występujące u pacjentek z endometriozą. W procesie rozrostu mogą one uszkadzać tkankę jajnikową, wpływając na płodność kobiety.

 

Standardowa diagnostyka cyst polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego, które pozwala wykryć zmiany przekraczające 5 mm średnicy. W momencie wykrycia specjalista klasyfikuje zmianę jako wymagającą lub niewymagającą operacji chirurgicznej. 

 

Innymi metodami wykorzystywanymi do oceny torbieli RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Na twoim ciele pojawiła się zmiana przypominająca cystę? Skieruj swoje kroki do lekarza, który rozwieje twoje wątpliwości i wypisze skierowanie do odpowiedniego specjalisty, np. dermatologa.

 

Czy torbiele są niebezpieczne?

 

W większości przypadków torbiele nie wymagają interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak mają one niekorzystny wpływ na strukturę lub funkcjonowanie narządów wewnętrznych, mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Ich leczenie zależne jest od szeregu elementów.

 

Cysty powierzchniowe usuwane są poprzez zastosowanie drenażu, wyłuszczenia lub wgłobienia. Metody te są wdrażane u chorych z łagodnymi zmianami. Z kolei zabieg chirurgiczny dedykowany jest pacjentom, u których pojawia się wysokie ryzyko nowotworu – zwykle preferowaną techniką operacyjną jest laparoskopia. W sytuacji wystąpienia torbieli jajnika istnieje również możliwość wprowadzenia hormonoterapii.

 

Czy torbiel to nowotwór?

 

Cysty i nowotwór to pojęcia, które są często mylone. Te pierwsze to łagodne zmiany w obrębie tkanek – u wielu osób zalecenia ograniczają się do obserwacji oraz wykonywania cyklicznych badań diagnostycznych. Z kolei mianem tego drugiego zazwyczaj określa się torbiele o charakterze złośliwym. Ich następstwem jest obecność metastaz, np. przerzutów węzłowych lub odległych.

 

Co to jest HIV i jak można się nim zarazić? Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

 

Czy torbiel może się wchłonąć?

 

O zjawisku wchłaniania torbieli mówi się w kontekście jej formy czynnościowej. Reprezentuje ona grupę najpowszechniejszych patologii ginekologicznych i przybiera strukturę gładkościennej cysty z płynną treścią. Jest ona następstwem zaburzeń hormonalnych, gdy nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka owulacyjnego, który dalej rośnie. Jej występowanie jest niezależne od wieku pacjentek, a sam twór może zmieniać swoje rozmiary, a nawet zanikać po ustabilizowaniu się hormonów lub w wyniku hormonoterapii.

 

model macicy i jajników z torbielami

 

Osobom zmagającym się z cystami poleca się uzupełnienie leczenia farmakologicznego o zmianę stylu życia. Oprócz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej w ciągu dnia warto wprowadzić do diety źródła przeciwutleniaczy i ograniczyć przetworzone produkty. Jeśli borykasz się ze skłonnością do tworzenia się torbieli, zadbaj o swoje zdrowie, dodatkowo wspomagając się wysokogatunkowymi suplementami. W tym celu zajrzyj do naszego sklepu, w którym znajdziesz preparaty zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zapraszamy!

Bibliografia +