Porcja mielonego orzecha coli

Teobromina reprezentuje kategorię alkaloidów purynowych, należących do związków organicznych. Można ją znaleźć w wielu produktach roślinnych, w tym gorzkiej czekoladzie, kawie czy yerba mate. Czym dokładnie charakteryzuje się teobromina? Co to jest, jaki jest jej wpływ na zdrowie i czy można się nią zatruć? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

 

 

Teobromina – co to jest?

 

Co to jest teobromina? Jest ona głównym składnikiem bioaktywnym kakao, odpowiadającym za jego charakterystyczny cierpki smak. Została ona odkryta w pierwszej połowie XIX wieku. Do ludzkiego organizmu dostaje się ona poprzez bezpośrednie spożycie zawierających jej produktów lub rozpad kofeiny. W tym drugim przypadku ok. 10% dostarczonej substancji przekształcane jest właśnie w teobrominę. Innymi produktami tej przemiany są paraksantyna i teofilina. Oprócz kakao występuje ona w gorzkiej czekoladzie, herbacie, kawie, guaranie i yerba mate. Po ich spożyciu może krążyć ona w krwiobiegu nawet do 72 h.

 

Mate chimarrao zioło z cumbuca w tle zioło używane w brazylii w gorących napojach

 

Teobromina – działanie

 

Jakie działanie ma teobromina? Właściwości tego surowca są bardzo zróżnicowane. Po pierwsze obniża on ciśnienie krwi, a także stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki takim cechom wpływa on również na funkcje kognitywne, a dokładniej poprawia skupienie i koncentrację. Co więcej, doniesienia ze świata nauki pokazują, że może on przyjść z pomocą w leczeniu schorzeń układu oddechowego, w tym astmy, oraz łagodzeniu bezsenności. Ponadto wśród jego największych atutów wymienia się silne cechy przeciwzapalne. Wykazuje on także słabe własności psychostymulujące i silne moczopędne. 

 

Teobromina – wpływ na organizm

 

Ze względu na to, że teobromina jest substancją bioaktywną, nie pozostaje ona bez znaczenia dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Podobnie jak kofeina pobudza ona układ nerwowy i ma wpływ na naczynia krwionośne, rozszerzając je i obniżając ciśnienie krwi. Jej największą aktywność w tym zakresie zauważa się w obrębie płuc i oskrzeli. Kropką nad i jej oddziaływania na ciało jest zwiększenie częstości skurczów serca.

 

Młoda dama w zielonej koszuli cierpi na kaszel i wygląda na chorą

 

Teobromina – szkodliwość

 

Czy teobromina może ci zaszkodzić? Odpowiedź brzmi – nie, jeśli jest ona oczywiście stosowana w odpowiednich dawkach. W przypadku jej przedawkowania spodziewaj się takich skutków ubocznych jak dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym mdłości, a także silne bóle głowy, nadpotliwość czy drżenie rąk. Warto również pamiętać, że zawierające ją pokarmy są zwykle źródłami garbników, które w nadmiarze mogą doprowadzić do zaparć. 

 

Miej na uwadze, że teobromina wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Należą do nich m.in. niektóre preparaty na bazie benzodiazepin oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. To właśnie dlatego zaleca się zrezygnowanie z jej suplementacji w trakcie kuracji farmakologicznej. Co więcej, dla bezpieczeństwa nie powinna ona być zażywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest uczulenie na jeden bądź kilka komponentów preparatu.

 

Zatrucie teobromina u człowieka

 

Zatrucie teobrominą u człowieka może być wynikiem zbyt dużego spożycia gorzkiej czekolady. Grupą szczególnie narażoną na tę sytuację są osoby starsze. Objawy zatrucia teobrominą, które powinny sprawić, że w głowie zapali ci się czerwona lampka, to przede wszystkim biegunka, nudności, wymioty, zwiększona częstość oddawania moczu, arytmia oraz atak epileptyczny. W skrajnych przypadkach dochodzi do krwawienia wewnętrznego, ataku serca oraz śmierci. Warto także podkreślić, że substancja ta może być toksyczna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt domowych.

 

Teobromina – dawka śmiertelna

 

Jaka jest dawka śmiertelna teobrominy? Przyjmuje się, że jest to 950-1 356 mg na każdy kilogram masy ciała. Przeliczając tę ilość na tabliczki czekolady, wynosi ona około 85 tabliczek.

 

Zbliżenie na młodego lekarza płci męskiej ubranego w fartuch

 

Teobromina – suplementy

 

Czy warto przyjmować preparaty z teobrominą? Suplementy z jej zawartością są polecane osobom aktywnie uprawiającym sport. Zwiększa ona wydolność podczas wysiłku, dzięki czemu pozwala na wykonywania znacznie efektywniejszych treningów. Co więcej, zażywając ją, możesz liczyć na silne działanie przeciwzapalne. 

 

Dobrymi opcjami są, na przykład, Essence Guarana+ 228 mg lub Nutrex Lipo-6 Black. Jeśli chodzi o dawkowanie, należy stosować się do instrukcji podanych przez producenta na opakowaniu lub w dołączonej ulotce. Za bezpieczną dzienną dawkę uznaje się od 350 do 500 mg. Podczas suplementacji pamiętaj o uzupełnianiu płynów, ponieważ teobromina wykazuje własności diuretyczne.

Bibliografia +