https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/tabletki-na-chorobe-wirusowa-wylane-z-butelki_18993858.htm#query=suplementy&position=1&from_view=search&track=sph

NAC (N-acetylocysteina) to popularny składnik suplementów diety, znany ze swojego wszechstronnego działania na organizm. Doskonale sprawdza się on przy insulinooporności, zespole policystycznych jajników, niewydolności wątroby, różnego rodzaju infekcjach, a nawet przy depresji i uzależnieniach. Czym dokładnie jest NAC? Suplement w formie proszku, tabletek czy płynu – jak najlepiej ją przyjmować i jakich skutków ubocznych można się po niej spodziewać? 

 

 

Czym jest NAC

 

Jakie właściwości posiada NAC? Co to jest i dlaczego warto wdrożyć ją suplementacji? NAC to nic innego jak pochodna L-cysteiny – aminokwasu endogennego, czyli naturalnie występującego w organizmie. Pełni ona w naszym ciele szereg istotnych funkcji, a jedną z tych najważniejszych jest produkcja glutationu, czyli jednego z głównych antyoksydantów obecnych w naszym ustroju. Jej zadaniem jest nie tylko zwalczanie stresu oksydacyjnego, ale również wspomaganie procesów detoksykacyjnych. NAC nie jest obecna w pożywieniu, dlatego zaleca się jej przyjmowanie w formie suplementów diety. Kiedy wprowadzić do suplementacji NAC?

 

Przed czym chroni stosowanie suplementu NAC?

 

Skoro już wiesz, co to jest NAC, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób związek ten wpływa na nasze zdrowie. Jedno jest pewne – sięgając po suplement NAC, usprawnisz funkcjonowanie swojego organizmu na wielu różnych płaszczyznach. Należy wspomnieć przede wszystkim o jego oddziaływaniu na układ immunologiczny – doniesienia ze świata nauki pokazują, że substancja ta stanowi solidną tarczę przeciwko rozmaitym patogenom, włączając w to bakterie, wirusy i grzyby. Ale to nie koniec jej zalet – dodatkowo łagodzi ona przebieg schorzeń autoimmunologicznych, takich jak RZS czy choroba Hashimoto. 

 

Czy stosować NAC na wątrobę? Jak najbardziej tak, ponieważ wspiera ona pracę tego narządu, a do tego wspomaga leczenie jego niewydolności, np. tej wywołanej lekami, w tym paracetamolem. Nie sposób nie wspomnieć także o jej zdolności do redukowania stanów zapalnych oraz zwalczania wolnych rodników, co również nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia wątroby.

 

Kobieca Ręka Z Pigułkami.

 

Co jeszcze ma nam do zaoferowania NAC? Właściwości tego związku oczywiście nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Jak się okazuje, doskonale sprawdza się on przy zaburzeniach hormonalnych i metabolicznych – według obserwacji naukowców zwiększa on wrażliwość komórek na działanie insuliny, obniża poziom cukru we krwi oraz stanowi cenny element kuracji u kobiet zmagających się z PCOS. Co więcej, poprawia on jakość nasienia, a co za tym idzie – zwiększa płodność u mężczyzn. 

 

Suplementacja NAC może uchronić nas przed schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Wynika to z faktu, że ogranicza ona peroksydację lipidów, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy. Na jej zażywaniu korzysta również mózg, ponieważ zapobiega ona rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, włączając w to chorobę Alzheimera i Parkinsona. 

 

Jakie inne korzyści przyniesie ci sięganie po kapsułki, tabletki czy krople NAC? W świecie nauki można natknąć się na publikacje wskazujące na korelację pomiędzy jej przyjmowaniem a poprawą kondycji skóry. Jedno z badań wykazało, że spożywanie NAC – 1 200 mg na dobę – niweluje zmiany skórne aż o 50%. Należy dodać, że niektórzy stosują NAC na kaca, grypę oraz schorzenia nerek. 

 

NAC w leczeniu chorób psychicznych i uzależnień

 

W przypadku NAC działanie prozdrowotne nie ogranicza się jedynie do zdrowia fizycznego. Okazuje się bowiem, że może być ona prawdziwym wybawieniem dla osób borykających się z depresją, zaburzeniami psychicznymi, a nawet uzależnieniami. Jest ona polecana m.in. przy uzależnieniu od nikotyny, marihuany i kokainy, a także przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, takich jak drapanie skóry czy wyrywanie włosów. Co więcej, wiele wskazuje na to, że może być ona cennym elementem leczenia schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej. 

 

Zbliżenie Pojemników Medycyny Na Stole

 

Suplementy z NAC – w jakiej formie przyjmować NAC?

 

 

W jakiej formie przyjmować NAC? Tabletki, proszek, a może kapsułki? Wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Jeśli zmagasz się z mokrym kaszlem, możesz sięgnąć po pastylki do rozpuszczania w wodzie. Nie przepadasz za suplementami diety do picia? W takim razie zdecyduj się na kapsułki lub tabletki. Jedno jest pewne – zawsze należy stawiać na produkty dobrej jakości i ze sprawdzonych źródeł, a przy ich dawkowaniu trzymać się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu. 

 

Skutki uboczne stosowania NAC

 

Jakich działań niepożądanych można spodziewać się po spożyciu NAC? Skutki uboczne najczęściej zgłaszane przez pacjentów to m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, zaparcia, ból brzucha lub mdłości. Ponadto u niektórych występuje ból głowy, obrzęk ust, nadmierna senność, szumy uszne oraz wzrost tętna. W przypadku reakcji alergicznej mogą pojawić się duszności i wysypka skórna. 


Aby uniknąć skutków ubocznych, warto poznać przeciwwskazania do zażywania suplementów NAC. Wśród nich wymienia się uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki zawarte w wybranym preparacie, a także chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, astmę, żylaki przełyku oraz nadreaktywność oskrzeli. Co więcej, nie poleca się ich łączenia z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwkaszlowymi i przeciwnadciśnieniowymi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące NAC – dawkowania, przeciwwskazań czy wyboru konkretnego specyfiku – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia +