lekarka trzymająca dłonie na skroniach z powodu migreny

Migrena to dosyć częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn należąca do grupy pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wywoływane przez inne czynniki chorobowe. Czasami bywa ona tak silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jakie są jej najczęstsze objawy? Co może być przyczyną bólów migrenowych głowy? I jak zwalczyć migrenę? Więcej informacji na jej temat znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Migrena co to jest?

 

Migrena to jedna z najpowszechniejszych form bólu głowy o specyficznym charakterze. Szacuje się, że w Polsce doświadcza jej około 8% populacji, z czego 75% to kobiety, a 25% mężczyźni. W większości przypadków jej pierwszy napad ma miejsce przed 4. dekadą życia, ale może pojawić się w każdym wieku, w tym u dzieci i seniorów. Gros osób bagatelizuje symptomy migrenowe i nie zgłasza się do specjalisty, pozostając nieświadomymi swojej choroby.

 

Ból migrenowy jest zazwyczaj zlokalizowany po jednej stronie głowy, np. za skronią, w obrębie czoła i pobliskiej gałki ocznej. Cechuje go duża intensywność, która osiąga kulminację w ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia – wielu pacjentów opisuje go jako pulsujący. Jak długo może trwać migrena? Jej napad jest nagły, ale może utrzymywać się nawet do kilku dni, w szczególności jeśli pozostaje nieleczony. Jakie są jej objawy i kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Migrena objawy

 

Oprócz wiedzy na temat tego, czym jest migrena, warto dowiedzieć się więcej o jej symptomach. Jej typowy atak zwykle składa się z czterech faz, tj. fazy przedmigrenowej, aury, migreny oraz zdrowienia. Jakie są objawy migreny i jak wygląda każda z nich?

 

Faza przedmigrenowa

 

Faza przedmigrenowa, zwana również prodromalną, jest okresem, w którym chory zaczyna odczuwać intensywną euforię, poirytowanie lub zmęczenie. Cechuję ją także spadek apetytu, zaparcia, sztywność szyi, zaburzenia motoryczne oraz zmniejszona odporność na stres, w tym trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków.

 

Faza aury

 

Aura to zjawisko pojawiające się u około 25% pacjentów cierpiących na bóle migrenowe. Objawy tej fazy mają naturę neurologiczną i najczęściej trwają nie dłużej niż 60 minut. Na ich liście wymienia się zaburzenia neurologiczne, np. fotopsję, mroczki, zniekształcenia obrazu, hemianopsię oraz zaburzenia ruchowe, werbalne lub czuciowe. 

 

Faza migreny

 

Podczas tej fazy chory boryka się nie tylko z ostrym bólem głowy, ale także towarzyszącymi mu symptomami, w tym biegunką, nudnościami, dreszczami, poceniem się i wymiotami. Ich znaczące pogorszenie występuje w momencie kontaktu z bodźcami sensorycznymi, np. muzyką, mocnym światłem, nagłymi dźwiękami itd. Bez podjęcia odpowiednich kroków może ona utrzymywać się nawet do 72 godzin.

 

Faza pomigrenowa

 

Faza pomigrenowa, zwana również postdromalną, to czas powolnego cofania się objawów bólu migrenowego głowy. Gros osób znosi jego napady na tyle źle, że czuje wyczerpanie, a niekiedy cierpi na wahania nastroju, zaburzenia koncentracji oraz problemy z pamięcią i snem.

 

kobieta przyjmująca leki przeciwmigrenowe

Jak walczyć z migreną – pierwszy atak

 

Pierwszy atak migreny to dotkliwe doświadczenie dla każdego, bez względu na wiek. Chorzy są często przestraszeni narastającymi symptomami i w konsekwencji uciekają się do domowych sposobów jej leczenia. Jeśli pojawiło się u ciebie kilka powyższych dolegliwości, nie zwlekaj i zgłoś się do najbliższej placówki medycznej. Z kolei w przypadku wystąpienia niedowładu kończyn albo zaburzeń lub utraty przytomności należy wezwać służby ratunkowe. Wydaje ci się, że twoje bóle głowy to migrena? Jaki lekarz poprawnie zdiagnozuje tę dolegliwość? Najpierw skieruj swoje kroki do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do odpowiedniego specjalisty – najczęściej neurologa.

 

Migrena przyczyny

 

Mimo licznych badań nad chorobą powody migreny nie są do końca znane. Z uwagi na to, że wielu pacjentów zgłasza jej przypadki wśród członków swojej rodziny, podejrzewa się, że u jej podłoża leżą czynniki genetyczne. Istnieje również szereg przyczyn środowiskowych, które mogą wywołać napad migreny. Wśród nich wymienia się niedobór i złą higienę snu, nadmierny wysiłek fizyczny, zaburzenia hormonalne, gwałtowne zmiany pogody, pobyt na dużych wysokościach (np. w górach), długotrwały stres oraz niektóre pokarmy, w tym nabiał, tłuste potrawy, kakao oraz alkohol.

 

Migrena leczenie

 

Migrena to choroba nieuleczalna o bardzo złożonym podłożu. Obecne metody leczenia polegają na łagodzeniu jej przebiegu, niwelując lub zwalczając jej symptomy. Pacjenci zmagający się z nią od lat są zwykle w stanie natychmiast rozpoznać objawy zwiastujące jej atak. 

 

Zazwyczaj leczenie migreny obejmuje w pierwszej kolejności zebranie dokładnego wywiadu od pacjenta, w tym jego obserwacji własnej, mającej na celu ustalenie, co wywołuje napad bólu. Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej farmakoterapii. Bóle głowy pojawiają się u ciebie co najmniej dwa razy w miesiącu, utrudniają ci funkcjonowanie i utrzymują się dłużej niż 72 godziny? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak, kwalifikujesz się do farmakoterapii. Jest ona wdrażana na postawie indywidualnego przebiegu choroby i może obejmować zarówno działanie profilaktyczne, jak i doraźne, czyli stosowane w przypadku nastąpienia ataku. 

 

Leczenie doraźne

 

Leki przeciwmigrenowe należy przyjąć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. Co na migrenowy ból głowy uważane jest za najskuteczniejsze? Specjaliści najczęściej przepisują leki przeciwbólowe, tj. paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy, tryptany oraz pochodne ergotaminy. W przypadku objawów towarzyszących lekarz może zalecić dodatkowe środki zaradcze, np. leki przeciwwymiotne.

 

Leczenie profilaktyczne

 

Leczenie profilaktyczne polega na codziennym przyjmowaniu leków. Nie wykazują one właściwości przeciwbólowych, ale mają na celu zmniejszyć liczbę występujących ataków. Nie wchodzą one w interakcje z preparatami doraźnymi, a ich pełne działanie rozwija się dopiero po kilku miesiącach. Wśród nich na uwagę zasługują leki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe oraz przeciwdepresyjne. Profilaktyka migreny może również obejmować skierowanie pacjenta na terapię toksyną botulinową, która podawana jest w określonych zwykle trzymiesięcznych interwałach, oraz podjęcie leczenia zapobiegawczego w specjalnych ośrodkach leczenia bólu. 

 

lekarz neurolog oceniający wyniki badań pacjenta

 

Migrena rodzaje

 

Migrena to jedna z najczęstszych dolegliwości natury neurologicznej. Mimo dużej wiedzy medycznej na jej temat stanowi ona nie lada wyzwanie dla wielu specjalistów, co jest wynikiem jej zróżnicowanego charakteru. Dopiero dokładny wywiad zebrany podczas wizyty lekarskiej może pomóc w zdiagnozowaniu jej typu.

 

Do najczęstszych rodzajów tego schorzenia należą migrena bez aury oraz migrena z aurą, w tym:

  • aurą typową, 
  • aurą o ostrym początku, 
  • aurą przedłużoną, 
  • aurą połowiczo-poraźną, 
  • aurą podstawną,
  • aurą migrenową bez bólu głowy. 

Oprócz tego u chorych może pojawić się dziecięcy zespół okresowy, zaburzenia migrenowe oraz migrena:

  • okoporaźna,
  • siatkówkowa,
  • powikłana,
  • prawdopodobna.

 

Co zrobić, aby ustrzec się migreny? Istnieje szereg zróżnicowanych czynników, które mogą prowokować występowanie tej przypadłości. Na szczęście z wieloma z nich można sobie poradzić poprzez wspomaganie się suplementami diety, które będą pośrednio działały na silne bóle głowy.

 

Szukasz sprawdzonych preparatów na rozmaite dolegliwości dla siebie i swojej rodziny? W MyBionic.pl znajdziesz suplementy dla niej, dla niego, dla dziecka, a nawet dla sportowca i seniora. Zachęcamy cię również do zajrzenia do zakładki PROMOCJE, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów w atrakcyjnych cenach!

 

Bibliografia +