dłoń lekarza chwytająca przedramię pacjenta z widocznym naczyniakiem

Naczyniak to jeden z najczęściej diagnozowanych niezłośliwych nowotworów u człowieka. Rozwija się on głównie u niemowląt, choć równie dobrze może pojawić się u starszych dzieci, nastolatków oraz dorosłych. Co to są naczyniaki i jakie są przyczyny ich występowania? Czy usuwanie naczyniaka chirurgicznie to jedyna metoda jego leczenia?

 

 

Co to jest naczyniak?

 

Naczyniak to łagodny nowotwór, który wywodzi się z tzw. włośniczek, czyli drobnych naczyń krwionośnych. Przybiera on postać czerwonych plam lub guzków, które powstają na skórze, w tkance podskórnej lub narządach wewnętrznych. Przyczyny jego występowania nie są do końca znane – wśród tych najbardziej prawdopodobnych wymienia się predyspozycje genetyczne oraz niektóre choroby, w tym zespół PELVIS, rozsianą naczyniakowatość noworodkową, zespół Sturge’a-Webera, zespół PHACE oraz zespół Klippla-Trénaunaya. 

 

Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian skórnych? Przeczytaj jeden z naszych artykułów i dowiedz się, czym jest ropień oraz w jaki sposób się objawia!

 

Naczyniak u niemowlaka

 

Naczyniaki znajdują się w ścisłej czołówce najczęściej rozpoznawanych zmian okresu wczesnodziecięcego. Pojawiają się one u 10% niemowląt do 1. roku życia i dotykają znaczne więcej dziewczynek niż chłopców. Jednym z czynników ryzyka rozwoju naczyniaka u noworodka jest niska masa urodzeniowa (poniżej 1 kg). Co ciekawe, guzy naczyniowe nie zawsze ujawniają się zaraz po urodzeniu i mogą ukształtować się nawet kilka dni lub tygodni po porodzie.

 

Naczyniak u noworodka – czy zniknie z upływem czasu?

 

Charakterystyczną cechą naczyniaka jest jego tendencja do gwałtownego wzrostu, zwłaszcza w ciągu pierwszych 12. miesięcy życia. Z czasem dochodzi do jego powolnego zanikania oraz zmiany barwy i struktury – proces jego blaknięcia i matowienia niekiedy trwa nawet do wieku nastoletniego. Warto mieć na uwadze fakt, że może pozostać po nim ślad, np. w postaci blizny lub przebarwienia. 

 

Naczyniak u niemowlaka – do jakiego lekarza udać się po diagnozę?

 

Naczyniaki u dzieci nie stanowią większego zagrożenia, jednak należy konsultować każdy przypadek ze specjalistą. Można zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje małego pacjenta na dalszą diagnostykę. Za lekarza od naczyniaków uznaje się angiologa oraz chirurga naczyniowego. 

 

dziecięca stopa z naczyniakiem przy palcu

Naczyniak u dziecka i dorosłego – nieswoiste objawy kliniczne

 

Wygląd oraz symptomy, jakie daje naczyniak, zależą przede wszystkim od jego struktury anatomicznej oraz miejsca występowania. Inaczej objawia się naczyniak kręgosłupa, a jeszcze inaczej naczyniak mózgu – pierwszy z nich może manifestować się dolegliwościami bólowymi w okolicy pleców, natomiast drugi zaburzeniami neurologicznymi, w tym zawrotami głowy. Inne nieswoiste objawy kliniczne to wysypka skórna, gorączka, bóle mięśni i stawów oraz dyskomfort w jamie brzusznej będący następstwem rozrastającego się naczyniaka wątroby.

 

Naczyniak u dorosłych – czym się charakteryzuje?

 

Naczyniak może rozwinąć się także u dorosłych, zwłaszcza pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Określa się go mianem naczyniaka starczego lub rubinowego, co nawiązuje do jego barwy. Pojawia się on zazwyczaj w obrębie ramion oraz tułowia i przybiera postać kilkumilimetrowych grudek. Przeważnie nie wymaga specjalistycznego leczenia, chyba że dochodzi do jego regularnych krwawień. 

 

Rodzaje naczyniaków

 

Poza punktami rubinowymi istnieje kilka innych rodzajów naczyniaka, tj.: 

  • naczyniak włośniczkowy
  • naczyniak płaski
  • naczyniak limfatyczny,
  • naczyniak jamisty, 
  • naczyniak gwiaździsty

 

Naczyniak – leczenie

 

Jak wygląda leczenie naczyniaków u dzieci i dorosłych? Te powierzchowne i niedające niepokojących symptomów wymagają jedynie obserwacji i stosownej pielęgnacji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zmian gwałtownie wzrastających i prowadzących do niebezpiecznych powikłań.

 

Usuwanie naczyniaków 

 

Usuwanie naczyniaka to ostateczność – zabieg przeprowadza się w momencie, gdy nie reaguje on na leki. Alternatywą dla leczenia chirurgicznego mniej zaawansowanych guzów naczyniowych jest krioterapia oraz laseroterapia. 

 

Leczenie naczyniaków propranololem lub glikokortykosteroidami 

 

Kolejnym sposobem leczenia naczyniaków jest wdrożenie farmakoterapii. Najczęściej podaje się pacjentowi glikokortykosteroidy lub niskie dawki beta-blokerów, zwłaszcza propranololu – metoda ta chętnie wykorzystywana jest w celu niwelowania naczyniaków u dzieci

 

Czy naczyniak to rak

 

Większość naczyniaków to łagodne nowotwory, jednak istnieje grupa guzów naczyniowych o charakterze złośliwym – zalicza się do nich śródbłoniak krwionośny, mięsak Kaposiego oraz obłoniak złośliwy.

 

Chcesz zadbać o zdrowie swoje i swojej drugiej połówki? Sięgnij po sprawdzone suplementy dla kobiet i dla mężczyzn! Zajrzyj do zakładki PROMOCJE i zamów wszystko, czego potrzebujesz, w bardzo atrakcyjnych cenach i prosto pod swoje drzwi! 

 

Bibliografia +