Tauryna wpływa pozytywnie podczas treningów oraz ma poprawia jakość regeneracji potreningowej – MyBionic.pl

Wielu bywalców siłowni i entuzjastów treningu siłowego często wspiera swoje działania treningowe poprzez odpowiednią suplementację. Suplementacja ta wspomaga zdolności wysiłkowe, przyczynia się do lepszej regeneracji, ale co najważniejsze, ma działanie pobudzające, które korzystnie wpłynie na motywację podczas sesji treningowej. Czy takie preparaty istnieją? Oczywiście, że tak! Jednym z nich jest tauryna, która często bywa składnikiem dodawanym do napojów energetycznych oraz suplementów określanych mianem przedtreningówki. Gdzie znajduje się tauryna i jakie posiada właściwości?

 

 

Co to jest tauryna?

Tauryna jest niebiałkowym aminokwasem o ciekawych właściwościach wspomagających pracę aparatu ruchu oraz układu nerwowego. Często okazuje się, że jest ona przydatnym pomocnikiem w walce z brakiem motywacji i problemami z koncentracją. Z uwagi na to, że tauryna nie tworzy wiązań peptydowych, nie jest ona określana jako aminokwas białkowy. Posiada jednakże różnego rodzaju właściwości, które mogą okazać się pomocne u osób trenujących i chcących poprawić wydajność swojej codziennej pracy.

 

Z czego składa się tauryna?

Z czego jest zrobiona tauryna? Chemiczna nazwa tauryny to kwas 2-aminoetylosulfonowy. Oznacza to, że częścią składową tego aminokwasu jest siarka. Ta natomiast jest ważnym komponentem wpływającym na różne tkanki w ciele człowieka. Co ciekawe tauryna pochodzi od żółci bydlęcej, skąd została wyekstrahowana w 1827 roku przez naukowców – Tiedemanna oraz Gmelina.

Tauryna znajduje się w produktach zwierzęcych, z czego najbardziej obfite jej źródła to mięso indycze, ryby, skorupiaki, wątroba.

 

Jakie są właściwości tauryny?

Wydawać by się mogło, że tauryna jest jedynie związkiem o działaniu pobudzającym, ale wpływa ona holistycznie na funkcjonowanie organizmu. Warto więc przyjrzeć się temu, jak działa tauryna i w jakich przypadkach można ją suplementować.

Warto zacząć od jednej z najbardziej poznanych właściwości tauryny, którą jest jej zdolność do polepszenia wysiłku fizycznego. Oznacza to, że suplementacja tauryną przyczynia się do poprawy wyników sportowych. W jaki sposób działa tauryna? Okazuje się, że zwiększa ona pobór tlenu przez pracujące mięśnie, co pozwala na trenowanie w dłuższym czasie z wysokim poziomem intensywności treningowej. Zjawisko to zapobiega zbyt szybkiemu powstawaniu upadku mięśniowego. Ponadto tauryna wpływa na zmniejszenie uszkodzeń mięśniowych wywołanych treningiem. Dzięki temu dana osoba jest w stanie szybciej zregenerować się między kolejnymi sesjami treningowymi i odczuwać mniejszą obolałość mięśniową. Osoby suplementujące taurynę zauważają także większą moc i siłę mięśniową, co bezpośrednio przyczynia się do poprawy osiąganych wyników.

 

Kolejną właściwością tauryny, jest jej zdolność do regulacji stężenia glukozy we krwi. Jest to bardzo ważny efekt działania tej substancji, ponieważ zaburzenia w gospodarce węglowodanowej stanowią jedne z najpopularniejszych przypadłości metabolicznych. Tauryna działa jako środek uwrażliwiający tkanki obwodowe na działanie insuliny. Dzięki tej właściwości może to być substancja poprawiająca jakość profilaktyki zdrowotnej wśród dużej grupy ludzi narażonych na występowanie chorób cywilizacyjnych związanych z nieprawidłowym działaniem gospodarki węglowodanowej. 

 

Tauryna pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu – MyBionic.pl

 

Badania sugerują, że odpowiednio wysoki poziom tauryny w organizmie sprzyja ograniczeniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykazano, że aminokwas ten wpływa na:

  • obniżenie poziomu cholesterol całkowitego, 
  • regulację czynności serca, 
  • obniżenie poziomu trójglicerydów oraz białka C – reaktywnego, inaczej nazywanego CRP. 

Rodzi się zatem dodatkowe pytanie, czy tauryna podnosi ciśnienie? Otóż tauryna może być pomocna w regulowaniu ciśnienia krwi. W porównaniu do kofeiny, tauryna powoduje nawet obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego, co nie ma specjalnie miejsca w przypadku stosowania kofeiny. Można powiedzieć, że potencjalne właściwości tauryny sugerują, że może ona stanowić doskonałą pomoc w przypadku osób chorych na zespół metaboliczny i podobne stany zapalne.

Uważa się, że działanie tauryny może także wpływać na ochronę narządu wzroku, czyli naszych oczu. Dzieje się tak dzięki jej właściwościom antyoksydacyjnym, zmniejszającym stężenie wolnych rodników w tkankach lokalnych. Ponadto jej działanie może być pomocne przy:

 

  • ochronie wątroby przed czynnikami prozapalnymi,
  • profilaktyce neuroprotekcyjnej, czyli ochronie włókien nerwowych,
  • zapobieganiu utracie słuchu.

 

Jak widać, tauryna jest ciekawym aminokwasem, który pomimo tego, że nie pełni funkcji strukturalnych, może mimo wszystko być bardzo pomocny w odzyskaniu lub utrzymaniu zdrowia danej osoby. Warto wiedzieć, że tauryna posiada też zdolności wspierające koncentrację, dzięki redukcji poziomu serotoniny, która działa relaksująco i uspokajająco. W tym przypadku ciekawym połączeniem z tauryną może być fenibut, którego właściwości warto poznać.

 

Tauryna w energetykach – dlaczego warto na nią uważać?

Taurynę można często spotkać w napojach energetycznych. Obecność tauryny w tych produktach sprzyja większej koncentracji, zdolności skupienia i innym benefitom, jednakże trzeba mieć na uwadze niezbyt zdrowy skład napojów energetycznych. Ze względu na dużą zawartość cukrów, obecność innych stymulantów, napoje takie uchodzą za niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w nadmiernych ilościach i przy zbyt częstym stosowaniu.

 

Czy tauryna jest szkodliwa? 

 

Ewentualna szkodliwość tauryny wynika z jej obecności w napojach energetycznych. Zawierają one duże ilości innych substancji, które w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka. Sama tauryna stosowana rozsądnie i w rekomendowanych ilościach nie powoduje skutków ubocznych. Zalecana dzienna ilość tauryny wynosi 3 g dziennie. W przypadku jej przedawkowania, może dojść do nadmiernego pobudzenia, nudności i wymiotów, bólów brzucha i zmiany rytmu wypróżnień oraz ewentualnego odwodnienia. 

 

Warto pamiętać, że nadmiar tauryny jest usuwany z moczem, jednakże nie zaleca się przekraczania wcześniej wspomnianej rekomendowanej dawki. Zatem, czy tauryna jest szkodliwa? Używana rozsądnie nie powoduje skutków ubocznych i może być bardzo pomocna w codziennym funkcjonowaniu człowieka, szczególnie w obecnych czasach.

 

Czy warto stosować taurynę w formie suplementu?

 

Suplementacja tauryną uchodzi za bezpieczną metodę wspierania zdolności wysiłkowych organizmu, a nawet właściwości profilaktycznych. Dzieje się tak dlatego, że tauryna w formie suplementu jest produktem dobrze oczyszczonym i nie zawiera dodatkowych substancji, określanych mianem używek. Warto także wspomnieć o tym, że duża część mieszanek suplementacyjnych z tauryną zawiera także inne dobroczynne dla organizmu substancje, które także wykazują działanie regulujące samopoczucie i szeroko rozumiane zdrowie człowieka.

 

Na naszym rynku suplementacyjnym tauryna występuje w formie tabletek, kapsułek oraz proszków. Wybór formy preparatu zależy w głównej mierze od danej osoby i jej preferencji smakowych. Zawartość substancji aktywnej we wszystkich suplementach jest ujednolicona.Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą suplementów diety w sklepie MyBionic.pl, gdzie znajdują się suplementy dla kobiet i suplementy dla mężczyzn oraz suplementy dla sportowców. Stanowią one idealne uzupełnienie diety oraz poprawiają wyniki sportowe nie tylko zawodowców, ale i amatorów.

Bibliografia +