leki na cholesterol na pomarańczowym tle

Wysoki poziom cholesterolu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nie tylko zwiększa on znacząco ryzyko chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca, ale również nie pozostaje bez znaczenia dla incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu. Co zrobić, aby zmniejszyć jego poziom i jakie leki na cholesterol stosować w przypadku złych wyników badań?

 

 

Leki na cholesterol – czym grozi hipercholesterolemia?

 

Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomu cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko licznych chorób układu sercowo-naczyniowego. Prowadzi on do akumulowania się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic i może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy oraz wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. 

 

Zmiany miażdżycowe mogą pojawiać się w różnych częściach układu krwionośnego i być podłożem zarówno incydentów sercowo-naczyniowych, jak i niedokrwienia kończyn dolnych, niewydolności nerek, tętniaka czy uszkodzenia siatkówki oka.

 

Wyniki twojego lipidogramu znacznie odbiegają od normy? Dowiedz się, jakie leki na wysoki cholesterol wybrać i co można zrobić na własną rękę, aby skutecznie obniżyć jego poziom, bez konieczności umawiania wizyty u specjalisty.

 

Najzdrowszy lek na cholesterol – nie tylko ten z apteki!

 

Szukasz niezawodnych rozwiązań na to, jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby okazują się równie efektywne co farmakologia! To właśnie dlatego wielu lekarzy specjalistów w swoich zaleceniach wymienia zmianę stylu życia, a za najlepszy lek na cholesterol uważa regularną aktywność fizyczną, eliminację nadwagi oraz modyfikację dotychczasowej diety. Wytyczne związane z żywieniem uwzględniają przede wszystkim wykluczenie z jadłospisu nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans na rzecz jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników obfitujących w błonnik pokarmowy. 

 

lekarz specjalista trzymający stetoskop na jasnym tle

 

Leki na cholesterol bez recepty

 

Wśród najczęściej stosowanych leków w hipercholesterolemii wymienia się preparaty na bazie statyn – regularnie przyjmowane skutecznie redukują stężenie cholesterolu LDL i całkowitego. Jednak, ze względu na potencjalne skutki uboczne, są one zazwyczaj przepisywane jako ostateczność na rzecz medykamentów ze sterolami roślinnymi i stanolami. Ponadto pierwszą linię obrony w przypadku zbyt wysokich wyników badań stanowią leki ziołowe na cholesterol oraz suplementy diety.

 

Ziołowe leki na cholesterol

 

Gros specjalistów na początku sięga po naturalne leki na cholesterol na bazie ziół. Do najpopularniejszych z nich należy wyciąg z nasion babki płesznik, bergamotki, czosnku, czerwonego ryżu, ostropestu plamistego oraz karczocha. Są one dostępne w większości aptek – najczęściej w postaci tabletek.

 

Suplementy diety na obniżenie cholesterolu

 

Poruszając temat suplementów diety, które warto wdrożyć w celu poprawy profilu lipidowego, nie sposób nie wspomnieć o tych zawierających witaminy z grupy B, witaminy C i E, chrom, kwasy omega-3 oraz monakolinę K, wykazujących dobroczynny wpływ na podniesienie poziomu frakcji HDL.

 

Leki na cholesterol bez statyn

 

Leki na cholesterol bez statyn to kolejna grupa preparatów przepisywanych pacjentom z hipercholesterolemią. Są one najczęściej zalecane, gdy naturalne produkty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, oraz w przypadku istniejących przeciwwskazań do przyjmowania leków statynowych. Wśród czynników dyskwalifikujących z terapii statynami wymienia się przede wszystkim schorzenia wątroby, okres ciąży i karmienia piersią, trwającą antybiotykoterapię oraz nadwrażliwość na te substancje.

 

Nowe leki na cholesterol

 

Obecnie coraz popularniejsze stają się leki nowej generacji – tzw. inhibitory PCSK9 (białko rozkładające cholesterol w wątrobie). Ich aplikacja polega na podaniu zastrzyku w dwu- lub czterotygodniowych interwałach. Decydując się na ich stosowanie, należy pamiętać, że nie są one refundowane, a ich cena opiewa na dość wysoką kwotę. Dodatkowo ich skutki uboczne nie są w pełni znane ze względu na krótki okres ich dostępności na rynku.

 

zbliżenie na kobiece dłonie wysypujące leki na cholesterol z opakowania

 

Czy leki na cholesterol są szkodliwe?

 

Szkodliwość leków na cholesterol określana jest indywidualnie. Najlepiej, jeśli oceny dokona lekarz specjalista, uwzględniając stan zdrowia pacjenta, choroby współistniejące oraz przyjmowane leki. Spośród wymienionej farmakologii najwięcej skutków ubocznych mają leki statynowe (bóle stawów, bezsenność, bóle głowy, zaburzenia widzenia, dolegliwości żołądkowo-jelitowe), natomiast najmniejszą szkodliwość wykazują preparaty ziołowe i suplementy diety.

 

Szukasz skutecznych suplementów diety, które wspomogą cię w walce z wysokim poziomem cholesterolu we krwi? Oprócz stosownych zmian w diecie oraz wprowadzenia aktywności fizycznej do codziennej rutyny warto włączyć odpowiednie produkty poprawiające profil lipidowy. W tym celu odwiedź MyBionic.pl, gdzie znajdziesz suplementy dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Zapraszamy!

Bibliografia +