L-karnityna – właściwości, działanie i zastosowanie
L-karnityna to substancja witaminopodobna, która oferuje liczne zalety w kontekście walki z nadprogramową tkanką tłuszczową. Jednak to nie wszystkie jej atuty – zwiększa ona status oksydacyjny organizmu, bierze udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondrium i zwiększa możliwości wysiłkowe podczas aktywności fizycznej. Dlaczego jeszcze warto ją stosować? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Co to jest L-karnityna?
Co to jest L-karnityna? Jest to organiczny związek chemiczny, który powstaje w wyniku połączenia dwóch aminokwasów, tj. metioniny i lizyny. Syntetyzowany jest on głównie w wątrobie, nerkach i mózgu, przy czym 98% zlokalizowane jest w sercu i mięśniach szkieletowych.
Karnitynę po raz pierwszy wyizolowano z mięśni w 1955 roku. Przedrostek ,,L” oznacza jeden z dwóch izomerów optycznych, cechujący się aktywnością biologiczną. Ze względu na jej istotną rolę w ludzkim organizmie powinno się dostarczać ją wraz z jedzeniem lub w postaci suplementów diety.
W jakich pokarmach występuje L-karnityna? Efekty jej spożywania zauważysz, włączając do swojej diety produkty odzwierzęce, w tym przetwory mleczne. Jej mniejsze ilości można również znaleźć w zbożach, owocach i warzywach. Należy zaznaczyć, że dzienne zapotrzebowanie na tę substancję u zdrowego dorosłego to 15 mg.
Czy warto stosować L-karnitynę?
Dlaczego warto stosować L-karnitynę? Co daje włączenie jej do kuracji? Jej działanie na ludzki organizm jest bardzo kompleksowe. Uczestniczy ona w metabolizmie lipidów i przemianach węglowodanów oraz niweluje negatywne skutki stresu oksydacyjnego. Dzięki temu wycisza ona zapalenie, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń o tym podłożu.
Jakie inne atuty posiada L-karnityna? Na przykład stabilizuje ona błony komórkowe i zapewnia prawidłową wymianę jonów pomiędzy wnętrzem komórki a środowiskiem zewnętrznym. Jej regularne zażywanie przyczynia się do opóźnienia powstawania pierwszych zmian miażdżycowych. Co więcej, wykazuje ona zdolność do chelatowania niektórych pierwiastków i ma swój udział w detoksykacji organizmu.
Suplementacja L-karnityną jest rekomendowana dla osób aktywnych fizycznie. Świetnie sprawdzi się ona u profesjonalnych atletów i fanów sportów wytrzymałościowych. W ich przypadku zaleca się jej przyjmowanie tuż przed rozpoczęciem jednostki treningowej. Długotrwały wysiłek wyczerpuje jej zasoby zgromadzone w mięśniach, dzięki czemu jej dodatkowy zastrzyk w postaci odpowiednio skomponowanych preparatów polepsza ogólną wydolność i tolerancję wysiłkową.
L-karnityna przyspiesza regenerację po intensywnych ćwiczeniach. W rezultacie minimalizuje ona ryzyko wystąpienia kontuzji, a także wycisza bóle mięśni towarzyszące przetrenowaniu. Możesz z powodzeniem łączyć ją z takimi składnikami odżywczymi i produktami jak magnez, witaminy z grupy B, kolagen oraz kreatyna.
L-karnityna na odchudzanie
L-karnityna a odchudzanie – to często dyskutowane zagadnienie zarówno wśród trenerów osobistych, jak i dietetyków klinicznych. Nic w tym dziwnego – badania naukowe dostarczają danych na temat tego, że jej suplementacja wspomaga walkę z nadprogramowymi kilogramami, zapobiega otyłości i poprawia metabolizm glukozy. Dla polepszenia efektów można łączyć ją w diecie z chromem, źródłami błonnika, spiruliną i octem jabłkowym.
L-karnityna – skutki uboczne
Czy wszyscy mogą suplementować L-karnitynę? Skutki uboczne pojawiające się w wyniku jej przyjmowania to bardzo rzadkie zjawisko. Do tych najczęstszych zalicza się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym biegunki, nudności, zaparcia i wymioty. U niektórych osób pojawia się także lekko ,,rybi” zapach ciała, który jest uwalniany wraz z potem. Jednak w większości przypadków nie jest on zbyt uciążliwy.
Jeśli zażywasz specjalistyczne leki, wiedz, że L-karnityna może wchodzić w interakcje z niektórymi z nich. Nie wolno łączyć jej z antybiotykami oraz lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwdrgawkowymi. Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.
L-karnityna – dawkowanie
Standardowa dawka L-karnityny wynosi od 500 do 3 000 mg na dzień. Za bezpieczny okres suplementacji uważa się 3 miesiące. Pamiętaj, aby nie przekraczać objętości podanej przez producenta w ulotce lub na opakowaniu. Ponadto dobrym pomysłem jest przyjmowanie jej tuż przed jednostką treningową. Unikaj również jej zażywania w godzinach wieczornych, ponieważ u niektórych osób wywołuje ona nadmierne pobudzenie i może prowadzić do bezsenności.
L-karnityna – efekty stosowania
Jakie są efekty stosowania L-karnityny? Czy warto wdrożyć ją na stałe do suplementacji? To najczęściej pojawiające się pytania w kontekście omawianej substancji. Należy podkreślić, że nie powinna ona stanowić substytutu zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Warto jednak sięgnąć po nią w kilku przypadkach. Dane naukowe jasno wskazują na jej własności odchudzające. Ponadto doskonale sprawdzi się ona u osób, które chcą zmaksymalizować swoje wyniki treningowe. Może ona również z powodzeniem stać się częścią profilaktyki przeciwmiażdżycowej i przeciwzapalnej.