Kolonie bakterii na szalce Petriego.

Kandydoza jest wynikiem infekcji grzybiczej, wywołanej grzybami z rodzaju Candida. Inaczej zwana drożdżycą może ona rozwinąć się w wielu miejscach w organizmie, w tym układzie pokarmowym, rozrodczym, a nawet oddechowym. Jak objawia się ta choroba i jaka dieta przy kandydozie będzie najlepsza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 

 

Kandydoza

 

W skład ludzkiej mikroflory bakteryjnej wchodzą grzyby z rodzaju Candida. Reprezentują one niewielki odsetek mikrobioty zamieszkującej nasz organizm i na ogół nie stanowią one dla nas zbyt dużego zagrożenia. Można je znaleźć na przykład w jamie ustnej, jelitach, pochwie oraz na skórze i prąciu. Powszechnym ich przedstawicielem jest Candida albicans, który nierzadko uaktywnia się podczas spadku odporności. W grupie ryzyka jego infekcji znajdują się przede wszystkim pacjenci podłączeni do respiratora, po zabiegach chirurgicznych, z cewnikami, chorzy na neutropenię lub marskość wątroby oraz wcześniaki i noworodki z niską masą urodzeniową. Do grupy tej zaliczają się także osoby borykające się z wirusem HIV.

 

Kandydoza – objawy

 

Wśród najczęściej występujących rodzajów kandydozy jest ta obejmująca jamę ustną. Potocznie nazywa się ją pleśniawką i ma ona postać białych nalotów i owrzodzeń. W niektórych przypadkach przybiera ona również formę zmian rumieniowatych i rzekomobłoniastych. Przypominają one blaszki, które po wytarciu pozostawiają po sobie charakterystyczny, rumieniowaty obszar. Przypadłość ta jest dość bolesna i niekiedy może zniechęcać do pobierania pokarmu.

 

Kandydoza to schorzenie, które może rozwinąć się poza jamą ustną. Innymi miejscami zagrożonymi jej infekcją są płuca, układ moczowy, jelita, prącie oraz pochwa. Jej najgroźniejszym wariantem jest fungemia – stan, w którym grzyby przeniknęły do krwi chorego. 

 

W zależności od lokalizacji nadmierna kolonizacja Candida albicans manifestuje się obrzękami, zaczerwienieniem, uszkodzeniami błony śluzowej, bólem w trakcie stosunku i oddawania moczu, podwyższoną temperaturą, pieczeniem w miednicy mniejszej, mdłościami, niestrawnością, wymiotami, a nawet dusznościami o ostrym charakterze.

 

Osoba zmagająca się z trądzikiem różowatym

 

Kandydoza – leczenie

 

Leczenie kandydozy powinno rozpocząć się od odpowiedniej diagnostyki w jej kierunku. Jeśli jest to problem miejscowy, wystarczy wymaz z zajętego chorobą obszaru. Do najczęściej izolowanych patogenów, które odpowiadają za powyższą infekcję, są: Candida albicans, Candida krusei, Candida glabrata oraz Candida auris. W przypadku podejrzenia fungemii do analizy pobierana jest krew. U niektórych pacjentów diagnostyka zostaje poszerzona o stosowne badania histopatologiczne i obrazowe.

 

Jak leczyć kandydozę? Pierwszą linią obrony są zwykle leki przeciwgrzybicze, które mają za zadanie zahamować namnażanie się patogenu. Terapia może być ogólnoustrojowa lub miejscowa i trwać od jednego do kilkunastu dni. Uzupełnieniem tego rodzaju kuracji jest stosowanie probiotyków, w tym Lactobacillus gasseri oraz Bifidobacterium. Nie wolno zapominać jednak, że powodzenie wdrożonego leczenia będzie także zależne od tego, jak się odżywiasz.

Kimchi gotowe do spożycia w szklanym słoju

 

Kandydoza – dieta

 

Dieta to jeden z najważniejszych filarów profilaktyki nakierowanej na zmniejszenie populacji Candida albicans w twoim ustroju. Wstępnym krokiem do wyciszenia pojawiających się symptomów jest zredukowanie ilości węglowodanów na rzecz pełnowartościowego białka i dobrej jakości tłuszczów. Z twojego menu powinny zniknąć zatem przetworzone pokarmy o wysokiej zawartości syropu glukozowo-fruktozowego, w tym słodkie napoje, sosy, wędliny, wyroby cukiernicze oraz słone przekąski na bazie białej mąki. Sprzyjają one namnażaniu się grzybów, ponieważ stanowią dla nich doskonałą pożywkę. Specjaliści rekomendują także ograniczenie alkoholu, w szczególności tego zawierającego różnego rodzaju słody.


Wzbogać swój jadłospis o sowitą porcję naturalnych probiotyków, np. fermentowanych przetworów. Wśród nich do dyspozycji masz pełny wachlarz produktów spożywczych, w tym zakwas z buraka, kefir, jogurt naturalny, kapustę kiszoną, kimchi, chleb na zakwasie oraz kombuchę. Uzupełnieniem takiego prozdrowotnego zestawu przeciwko kandydozie są artykuły prebiotyczne. Odżywiają one dobroczynną mikrobiotę w twoich jelitach i stwarzają dla niej wyśmienite warunki do bytowania. Sięgaj przede wszystkim po pokarmy, które zawierają inulinę, beta-glukan i skrobię. W tej kategorii znajdziesz czosnek, cebulę, pora, cykorię, karczocha, owies oraz szparagi.

Bibliografia +