Portret szczęśliwej kobiety w ciąży dotykającej brzucha

Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać?

 

Ciąża to okres wiążący się z licznymi zmianami w kobiecym organizmie. Mimo tego, że zawirowania hormonalne pojawiają się już od pierwszych chwil po zapłodnieniu, nie wszystkie przyszłe mamy są w stanie od razu zorientować się, że spodziewają się dziecka. Jak wyglądają wczesne objawy ciąży? I czy zanik okresu to zawsze jej pierwszy zwiastun? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Czy zanik miesiączki to pierwszy zwiastun ciąży?

 

Zanim przejdziemy do omówienia zmian zachodzących w kobiecym ciele podczas pierwszych dni ciąży, warto odpowiedzieć na jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród pań – czy brak miesiączki to jej zwiastun? Odpowiedź brzmi – nie. Jeśli krwawienie menstruacyjne nie wystąpiło u ciebie w spodziewanym terminie, nie panikuj. Choć sytuacja ta kojarzy się większości osób z następstwem zapłodnienia, nie zawsze jest ona efektem połączenia żeńskiej i męskiej gamety.

 

O czym należy pamiętać w powyższym kontekście? Długość cykli miesiączkowych regulowana jest przez układ hormonalny, a każde zawirowanie w jego obrębie bezpośrednio oddziałuje na potencjalne odstępstwa od normy. Wpływ na jego funkcjonowanie ma szereg czynników, w tym codzienna dieta, intensywna aktywność fizyczna, przyjmowane leki, wahania wagi, przewlekły stres, a nawet zmiana strefy czasowej. Co więcej, jeśli w ostatnim czasie borykałaś się z infekcją, brak krwawienia może być konsekwencją antybiotykoterapii. 

 

Jeśli twój okres spóźnia się, a ty chciałabyś wiedzieć, na czym stoisz, możesz wykonać test ciążowy. Pamiętaj jednak, że to narzędzie nie powie ci zbyt wiele, jeśli sięgniesz po nie niedługo po stosunku. Jako że beta-hCG, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa wydzielana przez zarodek, pojawia się w moczu znacznie później niż w surowicy krwi, należy zrobić go nie wcześniej niż około 14 dni po owulacji. Na wyświetlaczu widzisz jedną kreskę, czyli wynik negatywny? Dla pewności powtórz test za kilka dni.

Pierwsze objawy ciąży – subiektywne i obiektywne

 

Jak wygląda początek ciąży? Pierwsze sygnały świadczące o zmianach w ciele przyszłej mamy można zauważyć już kilkanaście dni po zapłodnieniu. U każdej pani wygląda to nieco inaczej i może manifestować się innym zestawem oznak. Wiele ciężarnych boryka się z mdłościami, zaparciami, zgagą, częstym oddawaniem moczu, nadwrażliwością na zapachy oraz zmęczeniem i wzmożoną sennością. Oczywiście niektóre kobiety nie doświadczają żadnych subiektywnych zmian, ciesząc się stabilnym samopoczuciem przez cały wstępny etap ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat? Na przykład to, że istnieje także szereg objawów obiektywnych, w tym tych obejmujących pochwę i szyjkę macicy, podwyższoną temperaturę ciała, zanik menstruacji oraz powiększone piersi. Za ostateczne potwierdzenie ciąży uważa się stwierdzenie obecności płodu w obrazie USG.

 

Kobieta w ciąży dotykająca brzucha

 

Jak rozpoznać ciążę?

 

Aby ułatwić ci poruszanie się po temacie oznak ciąży, przygotowaliśmy listę jej najpowszechniejszych symptomów. Kiedy powinna zapalić ci się czerwona lampka? Zwróć uwagę na takie dolegliwości jak:

 

 • nudności i wymioty,
 • tkliwość piersi,
 • zmęczenie, 
 • rozdrażnienie,
 • pogorszone samopoczucie,
 • wzdęcia, biegunka lub zaparcia, 
 • spadek lub wzrost apetytu,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • rozpulchnienie szyjki macicy,
 • czułość i obrzęk brzucha,
 • krwawienia implementacyjne,
 • wzmożone wydzielanie gęstego śluzu.

 

Pamiętaj, że nie warto diagnozować się na własną rękę. Wystąpił u ciebie jeden lub kilka powyższych symptomów ciąży? W takim razie jak najszybciej udaj się do ginekologa, który przeprowadzi badanie USG i zleci ci wykonanie stosownych badań laboratoryjnych. Podejrzewasz, że podczas twojego ostatniego stosunku doszło do zapłodnienia? Wobec tego nie zwlekaj i skonsultuj się ze specjalistą, nawet jeśli do tej pory nie doświadczyłaś w swoim życiu większych problemów zdrowotnych.

 

Kobieta w ciąży z małym pluszowym misiem, przyszła mama w czasie ciąży

 

Nietypowe objawy ciąży

 

Skoro poznałaś już najbardziej typowe początkowe objawy ciąży, warto również dowiedzieć się, jakie są te rzadziej spotykane. Podobnie jak te wymienione powyżej są one następstwem zmian hormonalnych, które rozpoczynają się po zapłodnieniu. Co powinno zwrócić twoją uwagę? Są to m.in.:

 

 • ból pleców – zmiany anatomiczne w obrębie macicy mają wpływ nie tylko na układ płciowy, ale również na cały narząd ruchu, w tym mięśnie szkieletowe biegnące wzdłuż kręgosłupa;
 • problemy skórne – niektóre panie borykają się z przebarwieniami na twarzy, szyi i dekolcie oraz wykwitami przypominającymi trądzik;
 • wzmożone pragnienie – w ciąży następuje wzrost zapotrzebowania na płyny, co przekłada się bezpośrednio na sygnały wysyłane przez organizm;
 • ból głowy – zmiany ciśnienia, zawirowania natury endokrynologicznej oraz zwiększony przepływ krwi w mózgu mogą manifestować się dolegliwościami bólowymi.
Bibliografia +