Układ moczowy

Kamica nerkowa, zapalenie pęcherza czy nietrzymanie moczu to tylko kilka z wielu schorzeń układu moczowego, które w większym lub mniejszym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie radzić, np. poprzez wdrożenie odpowiednich preparatów do codziennej suplementacji. Po które z nich warto sięgnąć? I w jaki sposób objawia się infekcja układu moczowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 73 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 73 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Choroby układu moczowego

 

Choroby układu moczowego to wbrew pozorom nie tylko zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa. Do tej grupy można zaliczyć znacznie więcej schorzeń, które dotykają osób w każdym wieku. Poza tymi wyżej wymienionymi wśród najczęściej diagnozowanych dolegliwości ze strony układu moczowego męskiego i żeńskiego wymienia się: 

  • zapalenie nerek, 
  • kolkę nerkową, 
  • zespół nerczycowy, 
  • krwiomocz, 
  • skazę moczanową, 
  • nietrzymanie moczu, 
  • częstomocz. 

Bakteryjne zapalenie układu moczowego

 

Bakteryjne zapalenie układu moczowego ma miejsce wtedy, gdy do dróg moczowych dostaną się drobnoustroje, a następnie się tam namnożą. To właśnie one opowiadają m.in. za zapalenie pęcherza czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. W 90% za całe zamieszanie odpowiada bakteria Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, która najczęściej przechodzi do ujścia cewki moczowej z odbytu. Warto mieć świadomość, że obecność bakterii nie zawsze prowadzi do rozwoju chorób układu moczowo-płciowego

 

Grzybicze zakażenie układu moczowego

 

Niektóre schorzenia układu moczowego mają podłoże grzybicze, choć zdarzają się one znacznie rzadziej niż te na tle bakteryjnym. Najczęściej stoją za nimi drożdżaki z rodzaju Candida, ale nie tylko – równie dobrze może być to Proteus mirabilis, Enterococcus faecalis czy Klebsiella pneumoniae. Nierzadko pojawiają się one w trakcie antybiotykoterapii, a nawet po jej zakończeniu. Podobnie jak w przypadku bakterii mogą one kolonizować drogi moczowe, nie wywołując żadnych chorób. 

 

Zakażenie układu moczowego – objawy

 

W jaki sposób manifestuje się infekcja układu moczowego? Objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić cię do podjęcia leczenia, to m.in.:

  • trudności w oddawaniu moczu, 
  • ból i pieczenie w cewce moczowej, 
  • skąpomocz, 
  • ból podbrzusza, 
  • nieprzyjemny zapach moczu, 
  • problemy z trzymaniem moczu, 
  • obecność krwi w moczu. 

Zakażenie układu moczowego u dzieci

 

Rozwój infekcji układu moczowego u dzieci to dość częste zjawisko, które może objawiać się brakiem apetytu, płaczliwością, tkliwością brzucha, wymiotami, biegunką, a nawet gorączką i kolką jelitową. Im dziecko jest młodsze, tym trudniej jest wykryć chorobę, dlatego należy zachować czujność i zwracać uwagę nawet na niespecyficzne symptomy.

 

Zapalenie układu moczowego u niemowlaka

 

Podobnie jak w przypadku kilkulatków czy nastolatków zapalenie układu moczowego u niemowląt może manifestować się w bardzo nietypowy sposób. Za jego rozwój odpowiada m.in. nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, zbyt rzadkie zmienianie pieluchy oraz wady wrodzone układu moczowego. Dodatkowo sprzyjają mu zaburzenia mikcji. 

 

Zapalenie układu moczowego u dziewczynki

 

Dziewczynki są znacznie bardziej narażone na zapalenie układu moczowego niż chłopcy. Wynika to z faktu, że mają one krótszą cewkę moczową. Częstotliwość jego występowania u dziewcząt nasila się mniej więcej po ukończeniu 1. roku życia.

 

Zakażenie układu moczowego w ciąży

 

W trakcie ciąży układ moczowy żeński jest bardziej podatny na wszelkie zakażenia niż zazwyczaj. W większości przypadków u przyszłych mam diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego oraz ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ma to związek m.in. z poszerzeniem kielichów nerkowych i moczowodów, zawirowaniami hormonalnymi, a także uciskiem wzrastającej macicy na moczowód. 

 

Zakażenie układu moczowego u osób starszych

 

Kolejną grupą osób podatnych na nawracające zakażenia układu moczowego są seniorzy. Wśród czynników odpowiadających za ich występowanie u osób starszych wymienia się m.in. opadanie narządu rodnego (u kobiet), obecność cewnika w drogach moczowych, cukrzycę, unieruchomienie, niedostateczną higienę, demencję, a także obniżenie odporności. 

 

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn

 

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn jest dużo rzadsze niż u kobiet, co – jak już zostało podkreślone – wynika z różnic w długości cewki moczowej. Najczęściej manifestuje się ono bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, częstym parciem na pęcherz oraz czerwonym lub ciemnobrunatnym zabarwieniem moczu. 

 

Zakażenie układu moczowego – leczenie 

 

Leczenie chorób układu moczowego zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, z którym się zmagasz. Jeśli ma ono podłoże bakteryjne, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii. Niekiedy specjaliści zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych, spożywanie większej ilości płynów, zmianę diety oraz wdrożenie stosownej suplementacji. 

 

Zioła na układ moczowy

 

Niezależnie od tego, czy chcesz uporać się z zakażeniem układu moczowego, czy po prostu wspomóc jego pracę, powinieneś sięgnąć po pewne składniki z królestwa roślin. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Za te najbardziej cenne uznaje się m.in. skrzyp polny, wierzbownicę, lubczyk ogrodowy, pietruszkę zwyczajną, mącznicę lekarską, jałowiec pospolity, nawłoć pospolitą, palmę sabałową oraz żurawinę. 

 

Leki na układ moczowy bez recepty

 

Stosowanie dobrej jakości suplementów diety może być cennym elementem profilaktyki zakażeń układu moczowego. Szukasz sprawdzonych i skutecznych preparatów bez recepty? Zatem zapoznaj się z rozbudowaną ofertą MyBionic i zaopatrz się w produkt, który spełnia wszystkie twoje oczekiwania!

 

Tabletki na układ moczowy

 

Przykładowe preparaty w formie tabletek na zapalenie układu moczowego

  • Himalaya Cystone (100 tabletek), 
  • Nord Farm Żurawina + kolendra (60 tabletek), 
  • Holland & Barrett Ekstrakt z żurawiny (250 tabletek). 

Suplementy na układ moczowy w kapsułkach 

 

Przykładowe suplementy na układ moczowy w kapsułkach: 

  • Puritan’s Pride Palma Sabałowa (100 kapsułek), 
  • Health Labs Care IntiMe (30 kapsułek), 
  • YANGO Wierzbownica dla mężczyzn (90 kapsułek), 
  • Aliness Nawłoć (100 kapsułek), 
  • Aura Herbals Żurawina URO+ (60 kapsułek), 
  • Noble Health Pokrzywa zwyczajna (60 kapsułek). 

Suplementy na układ moczowy w płynie

 

Przykładowe suplementy na układ moczowy w płynie: 

  • Alter Medica Sok z pokrzywy (500 ml), 
  • EkaMedica Sok z żurawiny (1 000 ml), 
  • Swanson Palma Sabałowa (29,6 ml), 
  • Dr. Jacob's GranaProstan (500 ml). 

Suplementy na układ moczowy w proszku

 

Przykładowy suplement na układ moczowy w proszku:

  • Aliness D-mannoza (100 g). 

 

Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite