Cholina

Cholina (witamina B4) to niezwykły związek, bez którego ludzki organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Jest on szczególnie ważny dla niezakłóconej pracy układu nerwowego, ale nie tylko. Co to jest cholina i jakie są jej najważniejsze właściwości? Poznaj garstkę praktycznych informacji na jej temat oraz zestawienie sprawdzonych suplementów diety z jej zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 19 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 19 wyników

Ustaw kierunek malejący

Cholina – właściwości

 

Cholina to związek o bardzo wszechstronnym działaniu na organizm – nie dość, że usprawnia on wiele zachodzących w nim procesów, to jeszcze zapobiega i wspomaga leczenie rozmaitych schorzeń. Jakimi właściwościami może poszczycić się ta wyjątkowa substancja? Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich!

 

Cholina na mózg

 

Bez choliny nasz mózg nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. To właśnie ona zwiększa nasz refleks, poprawia nastrój, wzmacnia koncentrację, a także polepsza zdolność postrzegania. Ponadto uczestniczy ona w wytwarzaniu ważnych neuroprzekaźników, w tym acetylocholiny. 

 

Cholina na pamięć

 

Poruszając tema wpływu choliny na mózg, warto wspomnieć również o jej oddziaływaniu na naszą pamięć. Substancja ta znacznie poprawia funkcje poznawcze zarówno u nieletnich, jak i dorosłych. Według doniesień naukowych dzieci, których matki zwiększyły spożycie źródeł choliny w ciąży, lepiej radziły sobie z nauką w ciągu pierwszych kilku lat od urodzenia. 

 

Cholina na wątrobę 

 

Przyjmowanie choliny przynosi wiele korzyści naszej wątrobie. Okazuje się, że zapobiega ona stłuszczeniu tego narządu i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Ponadto przeciwdziała ona jej uszkodzeniom oksydacyjnym oraz mutacjom komórek przyczyniającym się do rozwoju nowotworów.

 

Cholina – działanie przeciwnowotworowe

 

Warto mieć świadomość, że cholina chroni nie tylko przed rakiem wątroby, ale również przed innymi nowotworami, zwłaszcza tymi dotykającymi jelit oraz piersi. W jednej z analiz wyższy poziom tego związku w diecie powiązano z prawie dwa razy niższym odsetkiem zachorowalności na raka jelita grubego. 

 

Cholina na odchudzanie

 

Wiele wskazuje na to, że cholina może usprawniać proces redukcji wagi. Naukowcy powiązali jej niższe spożycie z przyrostem tkanki tłuszczowej, większym obwodem talii w stosunku do bioder oraz zwiększeniem masy ciała. 

 

Cholina – zastosowanie u astmatyków

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że cholina może łagodzić przebieg astmy. Wskazują na to chociażby badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym, które wykazały, że substancja ta poprawia czynność płuc, a także zmniejsza stres oksydacyjny i skutecznie łagodzi stany zapalne. 

 

Cholina – niedobór 

 

Co się dzieje, gdy organizm otrzymuje zbyt małą ilość witaminy B4? Niedobór tego związku może skończyć się m.in. uszkodzeniem mięśni, stłuszczeniem wątroby, bólami głowy oraz stanami lękowymi. Ponadto u niektórych obserwuje się problemy z pamięcią i koncentracją oraz wahania nastroju. 

 

Cholina – dawkowanie 

 

W przypadku choliny (suplementu) dawkowanie zależy od rodzaju konkretnego preparatu, dlatego zawsze należy trzymać się wytycznych producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu. Jeśli chodzi o dzienne zapotrzebowanie na tę substancję, kształtuje się ono następująco: 

 

0-6 miesięcy: 125 mg;

7-11 miesięcy: 150 mg;

1-3 lata: 200 mg;

4-6 lat: 250 mg;

7-9 lat: 250 mg;

10-12 lat: 375 mg; 

13-15 lat: 550 mg (chłopcy), 400 mg (dziewczęta);

16-18 lat: 550 mg (chłopcy), 400 mg (dziewczęta);

≥19 lat: 550 mg (mężczyźni), 425 mg (kobiety). 

 

Cholina – skutki uboczne 

 

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić wskutek spożywania choliny? Skutki uboczne są najczęściej następstwem jej przedawkowania i mogą manifestować się mdłościami, wymiotami, ślinieniem się, nadpotliwością, biegunką, rybim zapachem ciała, a nawet uszkodzeniem wątroby. Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych symptomów, przerwij kurację i skontaktuj się z lekarzem. 

 

Cholina w ciąży

 

Każda przyszła mama powinna zatroszczyć się o odpowiednią ilość choliny w ciąży. Dlaczego? Ponieważ jej niedostateczna podaż powoduje poważne komplikacje zdrowotne u płodu – wśród nich wymienia się m.in. rozszczep podniebienia oraz wady cewy nerwowej. Warto podkreślić, że dzienne zapotrzebowanie na ten składnik u ciężarnych wynosi 450 mg.

 

Cholina – preparaty

 

Na naszej stronie czekają na ciebie różne rodzaje specyfików z choliną – suplementy w formie kapsułek, płynu oraz proszku o rozmaitych stężeniach i objętościach. Niektóre z nich wzbogacone są o inne cenne substancje, np. inozytol i kompleks witamin z grupy B. Niezależnie od produktu, na który się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że wyróżnia się on wysoką jakością i skutecznością! 

 

Cholina – kapsułki 

 

Przykładowe preparaty z choliną w kapsułkach: 

  • Olimp Detoxeed-Pro (60 kapsułek), 
  • Osavi Kompleks-B, Cholina, Inozytol (120 kapsułek), 
  • ForMeds Prenacaps Choline (60 kapsułek), 
  • Now Foods Cholina i Inozytol (100 kapsułek).

Cholina w proszku

 

Przykładowy preparat z choliną w proszku

  • ForMeds F-Choline (60 porcji).

Cholina w płynie

 

Przykładowy preparat z choliną w płynie: 

  • Dr. Jacob's LactaCholin (100 ml). 

 

Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite