Suplementacja guarany wspiera pracę układu nerwowego – MyBionic.pl

Guarana jest owocem o niezwykłych właściwościach wspomagających organizm człowieka na wielu płaszczyznach. Roślina ta rośnie na terenach Brazylii, najczęściej przy dorzeczu rzeki Amazonki. Jest ona często wykorzystywana w przemyśle farmaceutyczno -suplementacyjnym, jako składnik o działaniu lekko pobudzającym, ale nie tylko. Oto szereg korzyści wynikających ze stosowania ekstraktów z guarany.

     Czym jest guarana i co zawiera?

 

Guarana jest egzotyczną rośliną rosnącą najczęściej na terenach Brazylii w pobliżu rzeki Amazonki. Guarana jest bardzo ceniona za swoje właściwości lecznicze oraz efekt pobudzający. Właściwości te zawdzięcza swojemu składowi, który bogaty jest w substancje takie jak:

 • kofeina
 • teofilina, 
 • teobromina,
 • przeciwutleniacze, czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym, 

wśród nich można wyróżnić: saponiny, garbniki i katechiny.

 

Obecnie bardzo często wykorzystuje się nasiona guarany w celu przygotowania różnego rodzaju napojów energetycznych, natomiast można też znaleźć suplementy z ekstraktem z tej rośliny w postaci proszku. Owoc ten często jest składnikiem wielu preparatów przed treningowych.

 

Jakie jest działanie guarany?

 

Zastosowanie guarany polega na podniesieniu zdolności skupienia się i wsparcia działania układu nerwowego. Ponadto dzięki swojemu bogatemu składowi, ekstrakty z guarany są doskonałym wsparciem w codziennej profilaktyce z uwagi na obecność wielu przeciwutleniaczy walczących ze stanem zapalnym. 

 

Oprócz tego można ją także stosować w celach kosmetycznych. Nie bez powodu niektóre preparaty poprawiające kondycję skóry, zawierają ekstrakty z nasion guarany. Wykazuje ona prozdrowotny efekt na wiele tkanek organizmu, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

 

Ponadto guarana jest substancją o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Oczywiście posiada pewne przeciwwskazania, jednakże w ogólnym rozrachunku jest to składnik, który można polecić w codziennej praktyce. Na pewno na jej stosowaniu skorzystają osoby intensywnie pracujące przy komputerze bądź pracujące fizycznie.

 

Właściwości zdrowotne guarany

 

Guarana posiada wiele przydatnych właściwości. Pomimo tego, że większość osób kojarzy ją jako środek pobudzający, ma ona także inne zastosowania, które skutecznie mogą wspierać nasze zdrowie przy zachowaniu właściwego stylu i higieny życia.

 

Pierwszą właściwością guarany jest działanie antyzapalne/antyoksydacyjne. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów w postaci katechin, saponin, kofeiny, garbników oraz teobrominy, guarana stanowi skuteczne i codzienne wsparcie w walce z wolnymi rodnikami tlenowymi. Wykazano, że ekstrakty z tej rośliny są pomocne w walce z niektórymi nowotworami, chorobami skóry i stanami zapalnymi w obrębie mięśnia sercowego. 

 

Guarana wspiera procesy regeneracji organizmu – MyBionic.pl

 

Stres oksydacyjny to stan, w którym dochodzi do rozprzestrzenienia się dużej ilości wolnych rodników. Praktycznie wszystkie substancje zawarte w guaranie pomagają pozbywać się z nadmiaru tych prozapalnych czynników, przez co organizm ludzki może się skuteczniej zregenerować i szybciej odzyskać stan homeostazy, czyli równowagi organizmu.

 

Guarana posiada właściwości wspierające lepszą koncentrację. Jest to jedno z najważniejszych działań tej rośliny. Zawiera ona składniki odpowiadające za “reset” układu nerwowego. Głównym substratem guarany odpowiadającym za efekt wzmożonej koncentracji jest oczywiście kofeina, która wpływa na ograniczenie przyłączania się adenozyny do jej receptorów rozmieszczonych w układzie nerwowym, co sprzyja wzmożonej koncentracji i poprawie reszty funkcji kognitywnych. Sprawia to, że suplementacja guaraną poprawia koncentrację, zdolność do skupienia się i kojarzenia faktów, a także dywersyfikacji różnych działań. Niewątpliwie jest to właściwość bardzo pomocna w przypadku osób trenujących oraz tych pracujących fizycznie, i przy komputerach. Osoby trenujące powinny także zainteresować się rolą aminokwasów oraz właściwościami cytruliny, które dodatkowo wspierają regenerację i osiągi sportowe.

 Przypuszcza się, że guarana pomaga w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że w jej składzie zawarta jest kofeina, która posiada właściwości przyspieszające metabolizm o około 10%. Warto jednak pamiętać, że kofeina może być pomocna w skuteczniejszym odchudzaniu, ale jedynie przy zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego w diecie. 

 

Na co jeszcze pomaga guarana? Okazuje się, że ma ona właściwości regulujące ruchy perystaltyczne jelit. Zawiera ona składniki wpływające korzystnie na leczenie zaparć - w tym przypadku jest to kofeina, która przyczynia się do przyspieszenia motoryki jelit. Natomiast istnieją jeszcze taniny, które uszczelniają ściany jelit przed nadmiernym dostawaniem się wody do ich światła, ograniczając tym samym częstotliwość biegunek o różnym podłożu. Warto jednak pamiętać, że stosowanie odpowiedniej dawki guarany i jej ekstraktów jest w tym przypadku najważniejsze. Z uwagi na to, że guarana w niskich dawkach posiada małe pokłady kofeiny, działa ona wtedy przeciwbiegunkowo, natomiast w wyższych dawkach - zapobiega zaparciom.

 

Przypuszcza się także, że guarana pomaga w utrzymaniu profilaktyki układu sercowo-naczyniowego poprzez ograniczenie utleniania cholesterolu LDL i polepszenie przepływu krwi, zapobiegając także zakrzepom. W tym przypadku jednak należy poczekać na więcej badań w zakresie wpływu guarany na poważniejsze stany zapalne w obrębie układu krążenia, jednakże niewątpliwie potencjał leczniczy w tej roślinie jest duży. Jednym z elementów wpływających równie mocno na układ krążenia jest ciśnienie krwi - warto poznać zioła na nadciśnienie, które w naturalny sposób pomogą uporać się z tą chorobą.

 

Guarana i jej właściwości lecznicze znajdują zastosowanie w kosmetyce, gdzie ekstrakty z tej rośliny są stosowane w różnego rodzaju kremach, balsamach do ciała i mydłach. Składniki wydobyte z tej rośliny zawierają wiele substancji antyoksydacyjnych i o działaniu anti-aging. Wspierają one kondycję skóry, włosów i paznokci i przyczyniają się do ograniczenia niszczycielskiego wpływu drobnoustrojów i stanu zapalnego na te tkanki.

 

Wpływ zdrowotny guarany jest także widoczny w przypadku zaburzeń pracy narządu wzroku. Dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym guarana pomaga uzyskać lepszą ostrość widzenia i ogranicza skutki uboczne stanu zapalnego oczu, np. zespołu suchego oka. Poprawę samopoczucia i procesu widzenia doświadczyły między innymi osoby cierpiące na jaskrę, zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Uznaje się, że w przypadku wcześniej wymienionych chorób oczu, guarana wpływa na zmniejszenie uszkodzeń w obrębie DNA oka oraz regeneruje struktury, które były objęte przewlekłym zapaleniem.

 

Guarana – jakie są przeciwwskazania?

 

Pomimo swojego prozdrowotnego wpływu, guarana może podlegać pewnym przeciwwskazaniom. 

 

Wśród grupy osób, które nie mogą czerpać korzyści płynących z guarany, znajdują się:

 

 • kobiety w ciąży,
 • kobiety karmiące piersią,
 • dzieci,
 • osoby nadpobudliwe.Mimo, że działanie guarany wywołuje korzystny wpływ na organizm, dalej można się zastanawiać, czy guarana jest zdrowa? W odpowiednich ilościach tak. Może jednak dojść do przedawkowania, co może się objawiać w następujący sposób:

 

 • zmiany rytmu serca,
 • napady padaczki,
 • nerwowość,
 • rozdrażnienie,
 • bóle głowy,
 • incydenty lękowe,
 • drżenia ciała.Jak bezpiecznie stosować guaranę?

 

Jak stosować guaranę? Najlepsza guarana występuje w postaci kapsułek lub proszku. Przeważnie powinno się ją suplementować przed południem, ze względu na jej efekt pobudzający. Można także podzielić dzienną porcję na dwie mniejsze dawki po 50 mg, co oznacza, że maksymalną dopuszczalną dawką guarany jest 100 mg dziennie.

 

Warto także pamiętać o tym, aby odnosić się do zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie danego produktu.

 

W momencie, gdy w trakcie dnia stosuje się guaranę oraz popija kawę, lub suplementuje kofeinę, warto ograniczyć dawkę jednego z tych suplementów lub produktów. Okazuje się, że przy łączeniu tych produktów może dojść do przedawkowania kofeiny.

 

Wpływ guarany na organizm

 

Na co pomaga guarana i jakie ma właściwości zdrowotne? Jest ona znanym środkiem wpływającym na pobudzenie organizmu. Wpływa na regenerację układu nerwowego i usprawnienie działania funkcji kognitywnych, dzięki zawartości kofeiny i innych związków o podobnym działaniu. Guarana pomaga także w walce ze stanami zapalnymi i z powodzeniem może być stosowana w kosmetyce. Warto też pamiętać o właściwym dawkowaniu tej rośliny, ponieważ może ona spowodować przedawkowanie kofeiny.

 

Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą sklepu MyBionic.pl, gdzie znajdziecie między innymi guaranę oraz inne rodzaje suplementów. Na przykład suplementy dla kobiet i suplementy dla mężczyzn od różnych producentów. Często pojawiają się różnego rodzaju promocje na suplementy, np. na guaranę, z czego warto skorzystać i gorąco do tego zachęcamy.

Bibliografia +