Kofeina

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji pobudzających, która kryje się nie tylko w kawie, ale również w herbacie, owocach guarany, kakao oraz napojach energetyzujących. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że posiada ona co najmniej kilka różnych właściwości wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu. Jakich konkretnie? Ile wynosi śmiertelna dawka kofeiny? I czym grozi jej nadmierne spożywanie? Poznaj najważniejsze informacje na temat kofeiny oraz zestawienie najlepszych preparatów z jej zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 21 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 21 wyników

Ustaw kierunek malejący

Jak działa kofeina?

 

Kofeina znana jest przede wszystkim z tego, że pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Po jej spożyciu zwiększa się poziom dopaminy, serotoniny i adrenaliny, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wbrew powszechnym opiniom nie posiada ona jedynie właściwości pobudzających – substancja ta wpływa na koncentrację, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy wzmożonym wysiłku umysłowym, np. podczas pracy czy nauki. Ale to nie wszystko – dzięki zawartości przeciwutleniaczy zwalcza ona wolne rodniki, dzięki czemu przeciwdziała negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego. Jakie inne korzyści może przynieść ci sięganie po tabletki, kapsułki lub napoje z kofeiną? Wdrażając je do swojej diety, możesz liczyć m.in. na poprawę pamięci, złagodzenie bólu oraz zwiększenie libido.

 

Bezpieczna dawka kofeiny

 

Ile wynosi bezpieczna dzienna dawka kofeiny? Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności jest to 400 mg, co odpowiada ok. 4 filiżankom kawy. Oczywiście jej dozwolona ilość jest znacznie mniejsza w przypadku dzieci, gdyż wynosi 2,5 mg/kg masy ciała. Jeśli chodzi o śmiertelną dawkę kofeiny, ustalono ją na poziomie 150-200 mg/kg masy ciała. 

 

Przedawkowanie kofeiny

 

Warto mieć na uwadze fakt, że nadmiar kofeiny może wywołać szereg skutków ubocznych. Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, drgawki, kołatanie serca, drażliwość, niepokój, nadmierne pobudzenie, wahania ciśnienia tętniczego, problemy z koncentracją, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony oddech oraz osłabienie. 

 

Kofeina – skutki uboczne

 

Jakich skutków ubocznych – poza tymi wymienionymi powyżej – można spodziewać się po spożyciu kofeiny, zwłaszcza w nadmiernych ilościach? Dodatkowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Okazuje się, że kofeina może zaburzać przyswajanie niektórych składników odżywczych, zwłaszcza żelaza, dlatego powinno się ją przyjmować co najmniej 2 godziny przed lub po posiłku bogatym w jego źródła. Co więcej, napoje, kapsułki i tabletki kofeinowe mogą osłabiać wykorzystywanie przez organizm takich związków jak cynk, magnez oraz witaminy z grupy B. Zwykle dzieje się tak przy jej przedawkowaniu – jeśli nie przekraczasz bezpiecznej dawki kofeiny, nie powinieneś obawiać się ich deficytów. 

 

Uczulenie na kofeinę

 

Należy mieć świadomość, że u części osób może wystąpić nadwrażliwość lub uczulenie na kofeinę. W jaki sposób się one objawiają? Symptomy nadwrażliwości są zbliżone do tych typowych dla przedawkowania. Uczulenie natomiast może manifestować się wysypką, zaczerwienieniem skóry, obrzękami ciała, wymiotami oraz problemami z oddychaniem. Jeśli pojawią się u ciebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości po zażyciu kofeiny w proszku, płynie, tabletkach czy innych formach, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

 

Odstawienie kofeiny

 

Zmagasz się z uzależnieniem od kofeiny i planujesz ją odstawić? Pamiętaj, aby robić to stopniowow ten sposób zminimalizujesz nieprzyjemne objawy wynikające z jej ograniczenia. A jakich sygnałów od organizmu możesz się spodziewać? Przygotuj się na to, że możesz odczuwać lęk, niepokój, zmęczenie, bóle głowy oraz rozdrażnienie. Ponadto możesz doświadczyć znacznego obniżenia nastroju. Na szczęście wszystkie wymienione symptomy mają charakter przejściowy i z czasem powinny ustąpić. 

 

Kofeina w ciąży

 

Spożywanie kofeiny w ciąży to zagadnienie, wokół którego narosło mnóstwo mitów. Czy przyszłe mamy mogą sięgać po produkty obfitujące w tę substancję? Jak najbardziej mogą, ale pod warunkiem, że robią to z umiarem – według specjalistów bezpieczna dawka kofeiny w przypadku ciężarnych wynosi 200-300 mg/dzień. Jeśli planujesz postawić na kapsułki, proszek lub tabletki z kofeiną, koniecznie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania wybranego specyfiku i skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

 

Kofeina – preparaty

 

Nie przepadasz za kawą, herbatą i napojami energetyzującymi, ale chciałbyś wdrożyć do swojej diety źródła kofeiny? Zatem doskonałym rozwiązaniem dla ciebie będzie zakup suplementów diety. W MyBionic znajdziesz dobrej jakości produkty z kofeiną, które nie tylko cię pobudzą, ale również zwiększą twoją koncentrację i umożliwią wykonywanie bardziej efektywnych treningów. Ich niewątpliwym atutem jest wysoka jakość, szybkie działanie i łatwe przyjmowanie. Nie zwlekaj i już dziś zamów preparat, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom! 

 

Kofeina w tabletkach 

 

Przykładowe preparaty z kofeiną w tabletkach

  • Natrol High Caffeine Kofeina bezwodna (100 tabletek),
  • Holland & Barrett Super Guarana (90 tabletek), 
  • Essence Guarana+ (90 tabletek). 

Kofeina w kapsułkach

 

Przykładowe preparaty z kofeiną w kapsułkach: 

 

  • Trec Kofeina 200 mg (60 kapsułek), 
  • Singularis Superior Kofeina Forte (60 kapsułek), 
  • Aliness Kofeina z Guaraną (100 kapsułek), 
  • ForMeds Bicaps Caffeine Kofeina bezwodna (60 kapsułek). 

 

Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite